Tony Robbins’ten Başarının 4 Sırrı – Olay Para ile İlgili Değil

Bestseller listelerinden düşmeyen yazar ve motivasyon konuşmacısı Tony Robbins; duyguların başarıyı belirleyen en önemli faktörlerden biri olduğuna inanıyor.

Robbins verdiği röportajda, “Duygular her şeydir.” diyor. “İcra olmadan gelen başarı, tam anlamıyla bir başarsızlık.”

Çok satan yazar ve hayat koçu Robbins, hızla büyümekte olan protein barı şirketi Quest Nutrition’ın kurucusu ve CEO’su Tom Bilyeu ile bir röportaja imza attı. Bilyeu, başarılı işadamı ile sohbet ederek onu motive eden ve başarılı kılan şeylerin neler olduğunu araştırdı.

“Money: Master the Game” isimli kitabın yazarı, daha önce 12 işletmeyi aynı anda yönetmiş ve kariyerinde bugüne kadar 50 milyondan fazla kişiye yaşam koçluğu yapmış. Müşterileri arasında Carl Icahn, Bill Clinton ve Oprah Winfrey var.

Şaşırtıcı olan ise kazanımların, mutluluk ya da başarı getirmeyeceğini ifade etmesi. Ona göre önemli olan temel değerlerinizin ne olduğunun farkında olmak ve bu değerlerle örtüşecek bir yaşam tarzı edinmek.

Röportajdan dikkat çeken birkaç madde şu şekilde. Videonun tamamını ise buradan izleyebilirsiniz:

  1. Banka hesabınıza dolarlar katacak bir iş yerine, dünyaya değer katacak bir iş kurmaya odaklanın.

Robbins, The Power of Positive Thinking (Pozitif Düşüncenin Gücü) kitabının yazarı Norman Vincent Peale’den öğrendiği bir mantradan alıntı yapıyor: “Yaptığınız iş, insanlara değer katıp onlara ışık verdiği zaman kendinizi fazlasıyla tatmin olmuş hissediyorsunuz. Bunu para ile kıyaslayamazsınız. Ancak işlerinizi doğru şekilde yürütürseniz, işinize istediğiniz kadar değer katıp finansal olarak da aynı oranda katkı sağlarsınız.”

  1. Başarıyla ulaşmanıza yardımcı olacak bir ‘model’ mutlaka var. Tek yapmanız gereken, onu bulmak.

Başkalarıın hayatlarını yönetmelerine yardımcı olarak Robbins, edindiği tecrübe ile birkaç farklı model geliştirdi. Bu modeller herhangi bir girişime uygulanabilir; bir tabancayı ateşlemekten tutun da mutlu bir evlilik yapmaya kadar.

“Başarıya giden yolu keşfettikten ve verimlilik düzenini oluşturduktan sonra bir model meydana getirebilir ve bu modeli başka insanlara aktarabilirsiniz. Bu; para, ilişki veya vücudunuz gibi herhangi bir şey olabilir.”

  1. Hazırlanmak, size güç katar.

İş görüşmesine girmeden önce Robbins, kendisine hazırlanmak için en az 18 saat tanıdığının altını çiziyor. Bu ekstra zaman dilimi içerisinde, güven tazelemek için fırsat buluyor ve görüşmede daha önce kimsenin sormadığı soruları sorabiliyor.

“Kaliteye önem verdiğiniz sürece zamanı geldiğinde; ruhani, duygusal, fiziksel ve finansal açılardan her türlü yatırımın geri dönüşünü alırsınız, çünkü tüm bunları hak edecek depozitoyu vermişsinizdir.”

  1. Sektörünüzün uzmanı olun.

Robbins, günümüz toplumunun, spesifik bir alan üzerinde sınırsız bilgi edinmek yerine, çoğunlukla pek çok farklı konuda sınırlı bilgi elde etmek peşinde olduğunu vurguluyor. Odaklanmak ise startupları büyük ve başarılı firmalar haline getiren en önemli faktör.

“Çoğu kişi zor yoldan geçip arzu ettiği şeylere sahip olmak yerine kısa yolu tercih edip bir an önce iyi hissettiren şeylere ulaşmak istiyor.”

İşin aslı çok basit aslında: Başarının anahtarı, dayanıklı olup savaştan güçlü çıkmakta.

Etiketler