iPhone ile Mükemmel Fotoğraflar Çekmek İçin 7 Öneri

Hepimizin bildiği üzere iPhone, oldukça popüler bir akıllı telefon. Hatta bu yazıyı şu anda bir iPhone üzerinden okuyor olabilirsiniz. Ancak bir telefon veya portatif internet cihazı gibi kullanımlarının yanısıra, iPhone aynı zamanda mükemmel bir kameraya dönüşme özelliğine de sahip. Flickr’a göre, 2015’te sitesine yüklenen fotoğrafların üçte biri iPhone ile çekilmiş.

Selfie moduna geçip bir tıkla fotoğraf çekmek kolay olsa da, iPhone’un kamerası aslında oldukça karmaşık hale de getirilebilir. Zengin renk özelliği ve mükemmel detay yakalama kapasitesi ile en iyi fotoğrafları elde etmek için, onu doğru kullanmayı öğrenmeniz yeterli.

iPhone’unuzun kamerasının hakkını vermek için bu önerileri deneyebilirsiniz:

  1. Kadrajınıza aksesuarlar katın

Nasıl ki kameralar lens, film rulosu, tripod ve çanta gibi aksesuarlar ile daha havalı hale geliyorsa, aynı şey iPhone için de geçerli. Apple’ın iPhone İçin Fotoğrafçılık Takımı paketi, birden fazla aksesuarı 199 dolara temin etmenizi sağlıyor. Manfrotto marka tripod, MeFOTO marka tripod adaptörü ve Incase taşıma çantası gibi akseusarları da içinde barındıran bu paket, büyük resmi görebilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeriyor desek yeridir.

iPhone aksesuarları dendiği zaman tabii ki bir diğer önemli nokta, kılıflar. 69 dolardan başlayan fiyatı ile Moment Case, telefonunuza koruma sağlamanın yanısıra, kadraj düğmesi ve boyunluk gibi özel eklentiler de içeriyor.

  1. Farklı bir lensten bakın

The Moment Case tabii ki harika; Moment Lens ile tamamlandığında ise dört dörtlük hale geliyor. Hem telefon, hem de geniş açı kamera için olmak üzere iki ayrı şekilde temin edilebilen bu lenslerin fiyatı 99 dolardan başlıyor. Uygun fiyatlı Olloclip ise iPhone için mükemmel lensler sağlıyor; üstüne üstlük 4’ü 1 arada lens ve profesyonel seviyede makro lensleri 29 dolardan başlayan fiyatlarla sunuyor.

Olloclip’in aktif lensi, Apple Fotoğrafçılık Paketi içerisinde de bulunuyor. Bu usta-yapımı cam işi, tam boyutlu kameralar üzerinde çalışan lensler ile aynı şekilde çalışıyor. iPhone fotoğraflarınızın sosyal medyada hakettikleri beğenileri alabilmeleri için fazladan derinlik ve görüş alanı sunuyor.

  1. Kameranızı uzaktan kontrol edin

Bazen kamera uygulamasının altındaki o küçük yuvarlağa tıklamak bile bir zorluk yaratabilir. Neyse ki iPhone için kadrajı uzaktan kontrol edebilmeniz için birden fazla seçenek var. Öncelikle eğer bir Apple Watch’unuz varsa, uzaktan kumandayı zaten kolunuzda taşıyorsunuz demektir. Tek yapmanız gereken kamera uygulamasını saat üzerinden açmak. Bu sayede kameranın kadrajını tetiklemekle kalmıyor, aynı zamanda saatin ekranında çekmek üzere olduğunuz fotoğrafın küçük bir versiyonunu da görebiliyorsunuz.

Ancak bu işi daha ileriye taşımak isterseniz, 25 dolar değerindeki HISY Bluetooth’lu Kamera Uzaktan Kumandası’nı deneyebilir ve uzaktan fotoğraf çekebilirsiniz. Bu küçük, checker boyutundaki kamera düğmesi de Apple Fotoğrafçılık Kiti’ne dahil.

  1. Tripodların da önemi büyük

Lensler, keskin fotoğraflar elde edebilmeniz için ne kadar önemliyse, tripodlar da cihazınızı sabitleyebilmek ve fotoğraflara netlik kazandırmak açısından o kadar önemli. Her ne kadar garip bir şekli ve ilginç bir ismi olsa da Gekkopod, iPhone’unuzu; duvara, ağaç dalına veya bir direğe takabilmenizi ve beklenmedik fotoğraflar yakalamanızı sağlıyor. 20 dolarlık fiyatı ile bütçe dostu olan bu aksesuarı 5 dolar değerindeki iPhone adaptörü ile tamamlamayı unutmayın.

  1. Kamera uygulamasına kolaylıkla erişin

Her ne kadar iPhone, çoğunlukla iOS üzerindeki 1,5 milyon uygulama için seviliyor olsa da, çoğu fotoğrafçı için ihtiyaçları olan tek şey, Kamera uygulaması. Fakat ondan en iyisini elde edebilmek için belli başlı özelliklerine nasıl ulaşacağınızı bilmeniz gerekir. Örneğin, istediğiniz kareyi kaybetmeden bir an önce çekebilmek için uygulamayı kilit ekranından açmayı deneyebilirsiniz. iPhone’u uyandırdıktan sonra kilit ekranının sağ alt köşesinde kamera simgesini göreceksiniz. Simgeye dokunup yukarı doğru kaydırdığınız takdirde kamera hemen açılacaktır.

  1. Işık ve harekette ustalaşın

Kamera uygulamanızın üst ve alt kısımlarında birden fazla opsiyon ile karşılaşacaksınız. Üstteki seçenekler, flaşı, HDR’ı, Live Photo özelliğini, zamanlayıcıyı ve ön kamerayı ayarlamanıza imkan tanıyor. Ön kamera ve zamanlayıcılar zaten basit bir biçimde işliyor, ancak diğerlerinin biraz daha fazla ilgi ve bilgiye ihtiyacı olabilir. iPhone, düşük seviyedeki ışığı iyi yönettiğinden dolayı flaşı kullanmak aslında çok da şart değil, zira çoğu fotoğrafçı onu tamamen kapatmayı tercih ediyor.

Onun yerine, iPhone 6S ve üstü modellerde bulunan Live Photos özelliği, hareket halindeki görseller için ideal, zira bu yeni format tam da bunun için tasarlanmış.

  1. Kamera uygulamasının gizli özelliklerini keşfedin

iPhone üzerindeki en popüler uygulamar arasında fotoğrafçılık uygulamaları geliyor. Kamera uygulamasının gizli özelliklerine erişebilmek için mağazada pek çok uygulama ile karşılaşabilirsiniz. VSCO, hem ücretsiz, hem de profesyonel bir uygulama. Kadrajın hız kontrolü ve beyaz dengesini sabitleme gibi özelliklere sahip. Enlighten ise fotoğrafınızı editleyebileceğiniz, eleştirmenler ve kullanıcılar tarafından beğeni alan harika bir uygulama. 3,99 dolar değerinde olan bu uygulama aynı zamanda Apple tarafından bu yılın en iyi uygulaması seçildi. Instagram kullanıcılarının favorisi olan bir uygulama da, Afterlight. 9,99 dolar değerindeki uygulamada 75 farklı filtre, 78 farklı doku çeşidi ve 128 farklı çerçeve bulunuyor. Eğer bu uygulama fotoğraflarınızı güzelleştirmezse, demek ki hiçbir şey güzelleştiremez.

Etiketler