Titreşimli Kemer, Kör Kullanıcılara Hangi Tarafa Dönmeleri Gerektiğini Bildiriyor

Eskiden insanlar, kör alfabesi veya işaret dili gibi, duyusal ikame sistemleri üretmeye fazlasıyla meyilliydi. Bu sistemler kör veya sağırlar için, sahip oldukları duyuları kullanarak iletişim kurmaları amacıyla tasarlanırdı. Ancak son zamanlarda VEST isimli (Versatile Extra-Sensory Transducer – Çok Yönlü Ekstra Duyusal Dönüştürücü) bir proje ile karşılaştık. Bu proje, giyilebilir teknolojiyi kullanarak yepyeni bir duyuya hitap ediyor. Almanya’nın Kavramsal Bilimler Enstitüsü’nde bu fikirle yola çıkarak bir araştırma projesi başlatıldı. Araştırmacılar, FeelSpace isimli bir startup kurarak Vibro Belt’i geliştirdi. Vibro belt, yani titreşimli kemer, kör insanlara titreşim dili yoluyla dışarıdayken navigasyonun sağlayan, giyilebilir bir cihaz.

Titreşimli kemer, özellikle yönlendirme yaparken kullanılan dili, dokunsal sinyallere çevirerek işliyor. Cihaz, bel etrafında yerleştirilen 32 vibrasyonlu motordan oluşuyor. Bu motorlar kullanıcıya ne zaman ve hangi yöne dönmesi gerektiğinin sinyalini veriyor. Kemer bir navigasyon uygulaması ile birlikte çalışarak sürekli olarak giyen kişinin hareketlerine göre kendini ayarlıyor. İlgili motorlar, giyen kişi doğru pozisyonu alana kadar titreşim yayıyor ve bir sonraki dönemece kadar düz yürümelerini işaret etmek adına duruyor.

Son bir prototipin bu yılın bahar aylarına kadar geliştirilmiş olması bekleniyor. FeelSpace ise cihazı Google Maps gibi varolan navigasyon uygulamaları ile eşleştirmeyi umuyor. Perakende fiyatının 800 euro civarında olması beklenen cihazın satışı ise yalnızca sağlık sigortası üzerinden sağlanacak.

Etiketler