Birleşik Krallık’ta Her 10 Kartlı İşlemin 1 Tanesi Temassız Yapılıyor

2015’in son haftası itibari ile, Birleşik Krallık’taki her 10 kartlı ödemeden 1 tanesi temassız ödeme şeklinde yapıldı.

Birleşik Krallık temassız ödeme ile 2007 yılında tanıştı. UK Card Association’a göre, Ekim 2015’te tüm kartlı ödemelerin %10.3’ü temassız yapıldı ve bir eşik değeri aşılmış oldu. Bu oran Eylül’de %8.9 iken, bir yıl öncesinde %3.7 idi.

Ekim ayında Birleşik Krallık’ta 120.5 milyon temassız işlem yapıldı ve işlem başına ortalama ödeme, 7.72£ oldu. Eylül ayında, bir temassız ödemedeki maksimum limit 20£’dan 30£’a çıkartılmıştı.

UK Cards Association üst düzey yöneticisi Richard Koch, “On ödemeden biri temassız olduğuna göre, milyonlarca kişi için tercih edilen yöntem temassız ödeme olmuş demektir” diyor.

Öte yandan Barclaycard, Ağustos’tan bu yana barlarda, benzinliklerde ve pub’larda temassız ödemenin iki katına çıktığını söylüyor. Bunu, tek seferlik üst limitin artırılmasına bağlıyorlar.

Barclaycard’ın yönetici direktörü Paul Lockstone, 2016 yılının yeni rekorlar getireceğini söylüyor.

Milyonlarca kişinin temassız ödemeye adapte olmasına rağmen, bazı bankalar ve kuruluşlar, temassız özellik barındırmayan kartlar dağıtmaya devam ediyorlar.

Guardian Money geçen ay, kayıp veya çalıntı nedeniyle iptal edilen kartlardan temassız ödeme yapılmaya devam edilebilmesi sonucu oluşan sahtekarlıkları haber yapmıştı. Guardian’ın araştırması, bankaların temassız ödemeleri otomatik kontrol etmediklerini ortaya çıkartmıştı. Neyse ki bu tip sahtekarlıkların sayısının az olduğu görülüyor.

Etiketler