2015 Yılında Halka Açılan Teknoloji Şirketlerinin Performansları

2015 yılında ekonomik durgunluk sona ererken, teknoloji şirketlerinin halka arzında 2009 yılından beri en düşük performanslı yıl yaşandı. Sadece 23 şirket halka açılırken, bu sayı 2014 yılına göre %58 azaldı. Halka arzlar toplu halde 4.2 milyar $ topladılar. Bu miktar, bir önceki yılın yedide biri mertebesinde kaldı.

Halka arz edilenlerin içinden bazıları daha iyi performans gösterdi. Tahmin edilebileceği gibi zarar edenlerin hisseleri düştü; karlı olan veya gelecekte karlılık sağlayabileceğini gösterebilen şirketlerin hisseleri daha iyi performans sergiledi. İşte 2015’in öne çıkan halka arzlarından bir derleme:

Box

Bulut dosya paylaşım şirketi Box, uzun süren ertelemelerden sonra Ocak 2015’te 14$ hisse fiyatı ile halka arz edildi. İlk günü, arz fiyatının %65 üzerine çıkarak tamamladı.

İkinci çeyrekte Box, 65.6 milyon $ gelir ve hisse başına 28 cent kayıp raporladı. Sonraki çeyrekte hisse başına kayıp aynı kalırken, gelir 73.5 milyon $ seviyesine ulaştı. Yatırımcılar Box hakkında olumlu düşünürken, düşüş trendi daha büyük sorunların varlığını gösteriyor.

Google ve Amazon, dosya depolama ve paylaşımı işinde fiyat düşürerek genişliyor. Amazon Mart ayında, yıllık 11.99$’a sınırsız depolama alanı sunmaya başladı. Google ve Dropbox, 1 terabyte alan için aylık 10$ istiyorlar. Bu gelişmeler ışığında Box’ın hisse fiyatı Ekim ayında en düşük 10.93$ seviyesini gördü ama sonradan 14$ seviyesine kadar toparladı.

Bunlara rağmen BOX’ın halka arz zamanlaması iyi sayılabilir. Şirket, yeni iş modellerine yatırım için 175 milyon $ topladı. Rakibi Dropbox 2016 yılında halka arz edilirse, Box’ın halka arz performansı pazar değerinin belirlenmesinde göz önünde bulundurulacak. Dropbox son özel fonlamasında 10 milyar $ olarak değerlenmişti.

Etsy

Etsy, Nasdaq’da Nisan ayında 31$ hisse fiyatı ile alınıp satılmaya başlandı. Bu değer, halka arz fiyatının neredeyse iki katıydı. Şirket 2005 yılında, zanaatkarların ürünlerini uluslararası pazarda satabilmeleri için Rob Kalin, Chris Maguire ve Haim Schoppik tarafından Brooklyn’de bir apartman dairesinde kurulmuştu. 2007 yılında 450.000 kayıtlı satıcı üye, 26 milyon $ yıllık gelir ve 3 milyon yatırıma ulaştı. O aşamadan sonra şirket yıpranmaya başladı. Kalin’in CEO olarak iyi yönetim sergileyemediğini belirten Maguire ve Schoppik, sonraki yılda ayrıldılar.

Kalin CEO rolünü bırakmaya karar veridiğinde, Maria Thomas bu rolü üstlendi. Chad Dickerson şirketin CTO’su olarak atandı. 2009 yılında Thomas’ın ayrılması ile Chad Dickerson CEO’luğu aldı.

Üst düzey yönetimde bu hareketle, şirket yükselişe geçti. 2013 yılında üyelerin toplam ticari satışı 895 milyon $’dan 1.34 milyara çıktı. 2014’te ise 1.93 milyar seviyesine erişti ve bu Etsy’e 195.6 milyon $ gelir getirdi.

Etsy, halka arz aşamasında bazı zorluklarla karşılaştı. Amazon’un rekabeti, sahte ürünler, fabrikasyon ürünlerin portföye alınmasının satış kanallarında yarattığı hoşnutsuzluk bunlar arasında sayılabilir. Son günlerde hisse fiyatı, halka arz fiyatının %46 aşağısında 8.62$’dan alınıp satılıyor.

Shopify

Shopify hisseleri, Mayıs ayında NYSE’de 28$’dan alınıp satılmaya başladı. Bu değer, halka arz fiyatı olan 17$’ın oldukça üstündeydi.

Perakendeci ve tüccarların ürünlerini online satmasını sağlayan bir e-ticaret platformu olan Shopify’ın geliri, 2013’te 50.3 milyon $ iken 2014’te 100 milyon $’ı aştı. Buna rağmen 2014’te 22.5 milyon net zarar raporladı. 2015 zararının 18.5 milyon $ ile 19.5 milyon $ olması bekleniyor.

Şirket; Bigcommerce, Volusion, Magento, Amazon Webstore, Square’in bir bölümü ile rekabet ediyor. Bu firmalardan hiçbiri pazar payında uzak ara lider sayılmaz. Halka arzdan sonra Shopy hisse fiyatı 25$ ile 40$ arasında gitti geldi. Bu günlerde 25$’dan alınıp satılıyor.

FitBit

Fitbit, 2015’in en başarılı halka arzlarından biri oldu. NYSE’deki ilk gün 20$ olarak fiyatlanan hisse, sonraki günlerde yükselişe devam etti ve Ağustos ayında 51.90$’ı gördü.

Fitbit 2014’te 131.8 milyon $ net kar raporlamıştı. 2013’teki geliri 271.1 milyon $ iken sonraki yıl 745.4 milyon $’ı yakaladı. Halka açıldığı ilk yıl olan 2015’te, hisse başına 21 cent kazanç ve 400 milyon gelir ile yatırımcıları etkiledi.

Bu olumlu gelişmelere rağmen, yılın son haftalarında şirketin hisse fiyatı 30$ seviyesine kadar düştü. Bu düşüşteki temel neden, rakibi olan Apple Watch’un etkisiydi. Bazı yatırımcılar şirket konusunda iyimser. Hisse fiyatının 2016 yılında yükseleceğini düşünüyorlar.

Square

Mobil kart okuyucuların anası sayılan Square, Kasım ayında NYSE’de halka açıldı. İlk günün sabahında 9$’dan fiyatlanan hisse, gün sonuna doğru halka arz fiyatı seviyesine geldi ve 13.07$’ı gördü.

Şirket 2009 yılında, eski bir Twitter çalışanı olan ve finans sektöründe deneyimi bulunmayan Jack Dorsey’in bir projesi olarak kuruldu. Square Reader, her hangi bir tüccarın, akıllı telefon kullanarak kredi kartı ödemesi alabilmesini sağladı ve ödeme sektöründe rekabete girişti. 2014 yılında geliri %54 artarak 850 milyon $’a ulaştı.

Buna cevap olarak PayPal, Amazon, Etsy ve diğerleri, kendi mobil çözümlerini (dongle) piyasaya çıkardı. Square, günümüzde görece düşük bedelli ödemeleri işliyor. Şirket 2014 yılında toplam ödeme miktarını 23.8 milyar $ olarak raporladı. eBay’dan ayrıldıktan sonra bu sene halka açılan PayPal’daki toplam ödeme miktarı yıllık 235 milyar $.

Square ayrıca yiyecek teslimatı hizmeti sunuyor, arka ofis yazılımı sağlıyor ve online mağaza barındırıyor. Bu hizmetlerin pek çoğu ücretsiz olarak sunuluyor. Öte yandan Square Capital, önden nakit ödeme gibi hizmetlerin bir kısmı gelir getiriyor.

Square’in ödemeler sektörü ve iş hizmetleri sektörüne aynı anda odaklanması doğru bir hareket olabilir. Ancak yatırımcılar o kadar emin değiller. Rekabete ek olarak, halka arzda hisse alanların satış yapamama süresi tamamlandığında ne olacağı belirsiz. Eğer hisse sahipleri bu süre sonunda satışa yönelirse, Square’in hisse fiyatı düşecektir. Şirketin hisse fiyatı şu günlerde 12$ seviyesinde.

Match Group

Match Group;  Kasım ayında 2.9 milyar şirket değerlemesi ve 12$ hisse fiyatı ile halka açıldı.

Şirket; OkCupid, Tinder, Match.com gibi pek çok online flört platformuna ev sahipliği yapıyor. Toplamda 45 siteye ve 59 milyonluk bir kullanıcı grubuna sahip ve bunları %8’i ücret karşılığı servis alıyor.

Halka arzdan sonra şirketin hisse fiyatı 13$-15$ arasında kaldı. Bazı analistler performans potansiyeli hakkında iyimserler. Wells Fargo, gelecek yıl şirketin hisse fiyatının 16$ – 18$ arasında olmasını beklediğini açıkladı.

Etiketler