PayPal Kullanıcılarının Şu An %6’sı One Touch’ı Kullanıyor

PayPal, tek tuşla online alışveriş yapmayı mümkün kılan One Touch özelliğine ilişkin yeni verileri duyurdu.

Ödeme sırasında, ilgili bilgileri girmek yerine, tek bir tuşa basarak bu işi halletme özelliği 8 ay önce sunulmaya başlanmıştı. 6 ay içinde 10 milyon kişi kullanmak için üye olmuştu.

Özellik, üye olan web ve mobil perakende mağazalarında çalışıyor. 1 milyon üye iş yeri ile, müşterilere zengin seçenek sunuluyor. Bu üye iş yeri sayısına rağmen One Touch’ın hızlı büyüme gösterdiği söylenemez. Zira tüm PayPal üyelerinin sadece %6’sı kullanıyor.

Bu durumla karşı kaşıya kalan sadece PayPal değil. Benzer ödeme teknolojileri de kullanıcı kazanımında zorluk yaşıyorlar.

Online perakende mağazaları yıllardır, müşterilerin oluşturdukları alışveriş sepetini son anda silmeleri durumu ile uğraşmak zorunda kalıyordu. Müşteriler satın alacakları ürünleri seçip alışveriş sepetine atıyorlar, ancak tam da ödeme yapacakları kartın bilgilerini girme aşamasında vazgeçiyorlardı. Bu engel, çekici mobil alışveriş uygulamaları yapmayı daha da zorlaştırıyordu.

PayPal küresel ürün ve mühendislik üst düzey yöneticisi Bill Ready, ürünün mobil cihazlar için daha fazla değer yarattığını söylüyor.

Online alışveriş yapanların sayısı arttıkça, yenilikçi ödeme seçenekleri de artıyor. PayPal’a ek olarak Apple Pay ve Android Pay de, akıllı telefonlarda uygulama içinden satın alım yapmayı mümkün kılıyorlar. iPhone 6 ve 6 Plus’ta, müşterilerin ödeme için parmak izlerini okutmaları yeterli oluyor.

Buna rağmen Apple Pay’in yaygınlaşma hızı da yüksek sayılmaz. PYMNTS adlı ödeme sistemleri haber sitesinin tahminlerine göre, Apple Pay kullanmaya uygun kullanıcıların kabaca %16’sı bunu denedi. Bu çalışma, online perakende mağazaları yerine fiziksel mağazalardaki kullanımı incelemeye odaklı idi. Buna rağmen, genel benimsenme oranının düşüklüğü hakkında bir gösterge sayılabilir.

Finansal teknoloji ürünleri, bazen fark yaratamayabiliyor. Örneğin standart PayPal kullanıcıları, online üye iş yerlerinde oldukça hızlı şekilde ödeme yapabiliyorlar. Standart PayPal ile ödeme yapmakla, One Touch ile ödemek arasındaki fark çok küçük. Birinde PayPal’a kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanız; diğerinde ise bir düğmeye basmanız gerekiyor.

Ancak hep söylediğimiz gibi ticaretin (online ve offline) mobilden etkilendiği ve mobile kaydığı bir dünyada kart bilgisinin saklanarak tek bir dokunuşla kullanıldığı çözümler gittikçe popüler olacak. Bu açıdan biz de Bill Ready ile aynı fikirdeyiz.

Etiketler