Boşanmış Anne-Babalara Özel 6 Uygulama

Teknoloji, yüz yüze iletişimi öldürmek üzere, ama bu her zaman kötü bir şey olduğu anlamına gelmiyor.

Missouri Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, 49 boşanmış çiftin eski eşleriyle iletişim kurarken teknolojiyi nasıl kullandıklarını inceledi. Araştırma daha çok boşanma sonrası etkileşime giren anneleri, çok pozitif ile çok negatif arasında olmak üzere geniş bir skalada inceledi.

Co-parenting (boşanmış anne-babanın çocuklarını yetiştirmesi) gerektiren durumlarda skalanın pozitif tarafında kalan ebeveynler, teknolojinin iki ev ortamını sürdürmekte kolaylık ve verimlilik sağladığını belirtti. Araştırma aynı zamanda e-mail yazmanın, çoğu zaman anne-babaların endişeli konuşmalarını azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Ancak sancılı bir boşanma sürecinde olan anne-babalar, genelde teknolojiyi durumu kontrol altına almak ya da paylaşılan bilgiyi sınırlandırmak için kullanmaktalar. Sonuçta teknoloji, yalnızca kendisini kullanan ebeveynler kadar güvenilirdir.

Co-parenting yapan çiftler tarafından birden fazla evin olduğu aileleri yönetmek için kullanılan 6 araca bir bakalım istedik.

  1. Google Calendar

Vproud’un kurucusu ve CEO’su Karen Cahn, bir videosunda co-parenting yapmanın, özellikle özel günler ve tatiller sırasında zor olacabileceğini belirtiyor. Kendisi de boşanmış ve iki çocuk sahibi olan Cahn, co-parenting yapmanın ilk ipucunu şu şekilde veriyor: Eski eşinizle özel günlere dair plan yapın ve her şeyi not alın.

4 yıldır boşanmış olan 2 çocuk annesi yazar Mandy Dawson ise tam da bunu yapabilmek adına Google Calendar kullandığını söylüyor. Ortak komitelerin, okul etkinliklerinin, doktor randevularının ve özel aile günlerinin takibini, bu uygulama üzerinden yaparak aile gündeminden uzaklaşmamış oluyor.

  1. Cozi

Between Us Parents kitabının yazarı Shanna Younger, 8 yıl önce boşanmış ve bir kızı var. Ortak bir takvim uygulaması olan Cozi’yi hem websitesi, hem de mobil uygulama üzerinden kullanıyor. “Hem eski eşim hem ben yeniden evlendik. Bu uygulama sayesinde 4 ebeveyn de kızımızın nerede, hangi evde veya hangi aktivitede olduğunu rahatça görebiliyor. Kızım da artık yetişkin ve telefon sahibi olduğu için, o da uygulamayı kullanabiliyor.”

cozi

  1. OurFamilyWizard

Diğer araçlarda da olduğu gibi Our Family Wizard’ın da paylaşımlı takvimleri, mesajlaşma seçeneği ve masrafları takip etme özelliği var. Ancak diğerlerinden farklı olarak Our Family Wizard’da, avukatların ve terapistlerin de giriş yapabileceği ve paylaşılan bilgileri görebileceği bir bölüm mevcut. Uygulamanın tasarımcısının ise açıklaması oldukça basit: “Net bir iletişim sistemi yaratın ve ‘O şunu dedi’, ‘Bu bunu dedi’ saçmalığından kurtulun.”

our-family-wizard

  1. Life360

Adı üstünde olan bu uygulamayı, 20 yıl önce boşanmış olan ve o zamandan beri co-parenting ile uğraşan yönetici Anne Parris kullanıyor. Yorumları ise şu şekilde: “Harika bir mesajlaşma sistemi var, çocuklarımla ben birbirimizin lokasyonunu uygulama üzerindeki GPS haritasından görebiliyoruz. Geç kaldıkları zaman bile endişelenmeme gerek kalmıyor.”

life-360

  1. 2houses

2houses, anne-babalara fotoğraf albümleri, adresler, doktor iletişim bilgileri ve kıyafet bedenleri gibi pek çok bilgiyi bir havuzda toplayabilme imkanı sunuyor. Buna ek olarak bu bilgileri paylaşabilmek ve notlar ekleyebilmek için de ayrı bir günlük özelliği de var.

2houses

  1. Amazon Wish List

Her ne kadar Amazon Wish List, co-parenting için özel olarak tasarlanmış olmasa da, kullanımı ve erişimi oldukça basit bir araç. Kullanışlı arayüzü sayesinde farklı iki evde yaşayan anne-babalara, çocuklarının ihtiyaçlarını, tatil günlerini ve doğum günlerini takip etme fırsatı sunuyor.

Etiketler