Mobil Uygulama Muzeums, Her Müze İçin Kişiye Özel Rehberlik Hizmeti Sunuyor

Muzeums, her ziyaretçinin profiline, ilgi alanına ve öğrenme tarzına göre  kişiselleştirilmiş müze küratörlük programı sunuyor.

Müzeler, bazen fazlasıyla bunaltıcı olabilir: Rehber eşliğinde yapılan müze turlarında ziyaretçiler çoğu zaman alanın sadece küçük bir bölümünü gezebiliyorken, sesli rehberler, ziyaretçilerin ilgi alanları birbirinden farklı olduğundan çoğu zaman insanları gerçekten ilgilendikleri alanlara yöneltmekte başarısız kalıyor. Artık Muzeums isimli bir mobil uygulama var. Muzeums, her ziyaretçiye, profiline göre ayarlanmış rehberler sunuyor, farklı deneyim modları arasından seçim yapmalarına izin veriyor ve öğrenme tarzlarına göre, tur rehberliği ve interaktif sosyal oyunlar da dahil olmak üzere yol haritası oluşturuyor.

Geçtiğimiz dönemde Amsterdam Stedelijk Müzesi’nin, ziyaretçilerin moduna göre turlar sunmasına tanık olmuştuk. Muzeums ise kişiselleştirme olayını bir adım öteye taşıyarak ziyaretçilere bu özellikten herhangi bir müzede, galeride veya sergi alanında faydalanabilme imkanı tanıyor.

Pekiyi, bu sistem nasıl çalışıyor? Kurumlar, önce sisteme giriş yapıyor ve ücretsiz, premium veya markalaştırılmış hizmetler arasından kendilerine uygun olanı seçiyorlar. Ücretsiz opsiyon, kuruma Muzeums üzerinden bir adet dijital rehberlik deneyimi sunma hakkı veriyor. Aylık 190 euroluk bir ücreti olan premium opsiyonu, kullanıcının profiline dayanarak otomatik olarak önerilen 10 küratörlük sunma hakkı verirken, markalaştırılmış hizmet ise kurumların kendine özel bir uygulamaya sahip olmasını sağlıyor ve limitsiz küratörlük hakkı veriyor.

Bu sistem, Europeana gibi büyük data kaynakları ve ziyaretçilerin uygulama üzerinden cevapladıkları sorulardan elde edilen kullanıcı bazlı veriyi bir araya getiriyor. Kullanıcıların müzeye girmeden, müzede gezerken veya ziyaretlerinden sonra, diledikleri anda akıllı telefonları üzerinden erişebilecekleri, ‘el yapımı’ denecek kadar özel bir deneyim sunuyor. Bir diğer yandan müze yöneticileri, uygulamanın yarattığı analitik verilere ve öngörülere ulaşabiliyor.

Etiketler