Amazon, Hava Kargo Hizmetini Kendi İçinde Çözmek İçin 20 Boeing Uçağı Kiralamayı Planlıyor

Amazon, çok yakında hava kargosu işine girebilir. Online perakende devinin, 20 adet Boeing 767 yük uçağını kiralamak ve kendine ait bir hava kargo hizmeti olması için müzakereler yürüttüğü iddia ediliyor. Bu iddiaları ortaya atan kaynaklar arasında Motherboard, The Seattle Times ve Cargo Facts gibi medya kanalları bulunmakta.

Dünyanın en büyük e-ticaret firması, The Times’a göre kargolama sürecinde meydana gelen düğümleri çözmek ve üçüncü parti kargoculardan kurtarmak için kendi hava-teslimat operasyonunu yaratmak istiyor.

Eğer Amazon’un Boeing ile süren bu görüşmeleri geçer ve akabinde anlaşmaya varılırsa, bu dönüm noktası, halihazırda firmanın kargo operasyonlarını yürüten, FedEx, DHL, UPS ve USPS gibi uluslararası kargo şirketlerine tam anlamıyla bir tokat olur. Kendi kargolama koluna sahip olması, Amazon’un tüm dağıtım ağını uçtan uca domine etmesini sağlar. Bu çalışma, potansiyel olarak Amazon’un üçüncü parti kargo tedarikçilerine olan bağımlılığını tamamen ortadan kaldırır.

The Seattle Times’in haberine göre Amazon, birden fazla uçak kiralayabileceği kargo firmaları ile görüşüyor. Buna Atlas Air, Air Transport Services Group ve her ne kadar bu konuşulanları inkar etse de, Kalitta Air de dahil.

Hatırlarsanız geçtiğimiz yılın yılbaşı kargolama sezonu boyunca UPS, milyonlarca paketi zamanında teslim edememişti, ki bu paketlerin çoğu Amazon’dan sipariş verilmişti. UPS’in bu başarısızlığından Amazon da bir darbe almış ve bu açığı kapatabilmek adına UPS’in kargolama ücretlerini geri ödemesini sağlamıştı. Bununla da yetinmeyip, kızgın müşterileri sakinleştirmek adına her birinin hesabına 20 dolarlık hediye çeki tanımlamıştı.

Amazon, özellikle son zamanlarda kargolama operasyonlarını düzene koyabilmek adına çabalarını artırarak Amazon Prime Now, Amazon Flex ve Amazon Fresh gibi girişimleri piyasaya sürdü. Bu iddialı teslimat planlarına, kullanıcılara küçük hacimli paketlerini bir saat içerisinde teslim edebilecek kapasitede olan bir ‘drone’ programı, Amazon Prime Air de dahil. Ancak bunun için önce FAA’den (Federal Aviation Administration – ABD Federal Havacılık İdaresi) onay almaları gerekiyor.

Etiketler