WhatsApp Brezilya’da Gitti Geldi!

WhatApp, Sao Paulo yargıcının emri üzerine Brezilya’da bloke edildikten saatler sonra Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, girdiği bir postta bu durumun ‘Brezilya için üzücü bir gün‘ olduğunu yazdı. (Facebook, 2014 yılında WhatsApp’ı 22 milyar dolara satın almıştı.)

Zuckerberg kendi profilinde, “Bugüne kadar Brezilya, açık internet yaratmakta müttefiğimiz olmuştur. Brezilyalılar, seslerini online yoldan duyurmak isteyenler arasında hep en tutkulu olanlardı.” şeklinde bir yazı yayınladı.

Perşembe gece yarısında başlayan engellemenin 48 saat sürmesi planlanıyor. Reuters’a göre bloklamanın sebebi, Sao Paolu’da bir partinin ağır ceza mahkemesine başvuruda bulunması ve sonrasında yargıcın aldığı karar. Partinin ismi ise henüz açıklanmadı.

Brezilyalı telekom işletmelerinin, gelirlerine zarar verdiğini öne sürerek Ağustos ayında WhatsApp’ın VoIP (Voice-Over-Internet-Protocol – IP üzerinden ses verisi gönderme) hizmetlerinin kullanımını durdurmaya çalıştıklarını belirtmekte fayda var.

Bu, Brezilya’da bir mahkeme tarafından verilen ve Facebook’u ilgilendiren ilk karar değil. 2013’te yine Sao Paulo’da bir yargıç, sitenin, ‘küçük düşürücü’ bir postu kaldırmaması halinde kapatılacağı uyarısında bulunmuş, Facebook ise emre 48 saat içinde uyarak bu durumu önlemişti.

Zuckerberg, yayınladığı notunda, bloklamanın tam olarak sebebini açıklamasa da, kullanıcı gizliliği ile ilgili olduğuna dair ipuçları verdi.

“İnsanların verilerini korumak için sarf ettiğimiz çabaların böylesine uç bir karar ile sonuçlanmasına gerçekten şaşkınım. Tek bir yargıç, Brezilya’da WhatsApp kullanan tüm kullanıcıları cezalandırıyor.”

Zuckerberg’e göre şirket, bu engeli kaldırmak için üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Buna ek olarak Zuckerberg, Brezilyalı kullanıcıların bu sırada alternatif olarak Facebook Messenger kullanabileceklerini belirtiyor.

WhatsApp’a Engel Saatler Sonra Kaldırıldı

Zuckerberg ilerleyen saatlerde Brezilya’da WhatsApp için engellemenin kalktığını duyurdu.

Demek ki Facebook’un Brezilya’da verdiği mücadele kısa sürede sonuç getirdi. Yani bir anlamda WhatsApp Brezilya’da gitti geldi.

Türkiye’de şimdiye kadar WhatsApp ve benzeri mesajlaşma uygulamalarına yönelik bir engel olmadı ama bizler Twitter ve Facebook engellemelerine fazlasıyla alışığız.

Etiketler