20 Girişimci, Onları Başarılı Kılan İpuçlarını Paylaştı

Nasıl tanımlarsak tanımlayalım, başarı çoğu zaman geçici ve ulaşılması zor bir hedef olarak görünür. Hedeflerinize ulaşmak ve ulaştığınız zaman başarıyı tanımak güven, tutku ve hırs gerekir.

20 girişimci ve itibarlı yöneticinin başarının anahtarını nasıl tanımladığını bilmek ister misiniz?

Bill Gates: “Başarı çok kötü bir öğretmendir. Zeki insanları, kaybedemeyeceklerini düşünmelerine inandırır.”

Steve Jobs: “İleriye bakarak noktaları birleştiremezsiniz, noktaları birleştirmeniz için geriye bakmanız gerekir. Böylece noktaların bir şekilde geleceğinizde birleşeceğine inanırsınız.”

Jack Ma: “Alibaba, yalnızca bir iş değil. Bir hayal, bir sebep. İsterlerse Wall Street yatırımcıları bize küfredebilirler.”

Mark Cuban: “Ne gerekiyorsa yapın. Fazladan çalışın. Fazlasını düşünün. Beklentilerinizin fazlasını satın. Kısa yol diye bir şey yok.”

Barbara Corcoran: “İnsanlar, beğendikleri insanlarla iş yapmak ister. Eğer insanlar sizi seviyorsa, sizinle iş yapmak isteyeceklerdir.”

Peter Thiel: “Bence rekabet ile ilgili en büyük sorun şu: Bizi etrafımızdaki insanlara odaklanmamıza zorluyor ve rekabet ettiğimiz şeyler üzerinde yoğunlaşırken bir yandan önemli olan ve dünya için anlamlı olan şeyleri gözden kaçırıyoruz.”

Marissa Mayer: “Her zaman yapmaya tam olarak hazır olmadığım şeyleri yapardım. Sanırım bu şekilde büyüyorsunuz. ‘Vay canına, bunu yapabileceğimi sanmıyorum.’ dediğiniz anlar kendinizi zorladığınız takdirde dönüm noktasına ulaşıyorsunuz.”

Jeff Bezos: “Eğer rekabet odaklıysanız, sürekli bir şeyler yapan bir rakibin olmasını beklemek zorundasınız. Müşteri odaklı olmak ise size daha öncü olma fırsatı verir.”

Steve Wozniak: “Yaptığınız işi seviyorsanız ve ne gerekiyorsa yapmaya hazırsanız, dilediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Tasarlamak ya da inşa etmek istediğiniz şey üzerinde düşündüğünüz, yalnız geçirdiğiniz her gece, buna değecektir.”

Katia Beauchamp: “Denge, uzun vadeli bir oyundur. Her daim çalışmanızı gerektirir. Bu, her zamankinden daha yoğun, daha heyecan verici bir duygu. İnsanlar ortakları olmadan bunu nasıl yapıyor, bilemiyorum.”

Jack Dorsey: “Her detayı mükemmelleştirin ve detay miktarını mükemmel seviyeye getirin.”

Eric Schmidt: “Karşınıza çıkan fırsatlara ‘evet’ demenin yolunu bulun. Yeni bir ülkeye davet edildiyseniz evet deyin, yeni arkadaşlarla tanışmaya evet deyin, yeni bir şey öğrenmeye evet deyin. İlk işinizi, sonraki işinizi, eşinizi ve hatta çocuklarınızı evet diyerek elde edersiniz.”

Tony Hsieh: “Başka insanların onlar üzerinden çok para kazandığını gördüğünüzde bile anlamadığınız oyunları oynamaya kalkmayın.”

Marc Andreessen: “Steve Martin’in ‘Born Standing Up’ isimli kitabını okuyun. Cidden. ‘O kadar iyi olun ki, sizi görmezden gelemesinler.’”

Angela Ahrendts: “Unutmayın, evrensel dil sms ile atılmaz, e-mail ile gönderilmez ve konuşulmaz. Hissedilir.”

Aaron Levie: “Ürünler, eninde sonunda modası geçecek olan varsayımlar etrafında evrimleşir. Bu, her memurun zayıflığı ve her startup’ın fırsatıdır.”

Richard Branson: “Annem her zaman bana geriye pişmanlıkla bakmamamı, aksine bir sonraki adıma geçmemi tembihlerdi. İnsanların yeni bir projeye enerji sarf etmek yerine başarısızlıklarını düşünerek harcadıkları zaman beni gerçekten hayrete düşürüyor.”

Warren Buffett: “İtibarınızı inşa etmek 20 yıl, yıkmak ise 5 dakika alır. Bunu göz önüne alırsanız, farklı davranmaya başlarsınız.”

Mark Zuckerberg: “En büyük risk, hiç risk almamaktır. Hızla değişen dünyada başarısızlığa uğraması garanti olan tek strateji, hiç risk almamaktır.”

Michael Dell: “Çılgın olun ve yapmak istediğiniz şey konusunda çok fazla tavsiye istemeyin.”

Etiketler