Politikanın Tinder’ı ile Tanışın: Voter

ABD’de seçim dönemi yaklaştıkça pek çok vatandaşın aklı, adayların fazlalığından karışmış gibi görünüyor. Kime oy verecekler; Trump’a mı, Hillary’ye mi? Bunu artık Voter‘dan öğrenebilirsiniz.

Bu uygulama, temel olarak politik eğilimleri sola-sağa kaydırmalı bir arayüze sahip. Politik görüşünüz hakkında önce size sorular soruyor, sonra da oy vermenizi tavsiye ettiği adayı gösteriyor. Silah kontrolünü mü destekliyorsunuz? Devlet okullarında dans dersleri mi verilsin? Büyük bir ihtimalle sizin için uygun bir aday vardır.

Kurucu Hunter Scarborough‘a göre bu sistem, kullanıcıların, oylarını kümülatif anketlere aktarmalarını sağlayacak. Bu özellik, hem seçmen, hem de adaylar için daha ilgi çekici ve net bilgi sağlamış olacak.

Uygulamanın an itibarıyla 24.000’i aşkın kullanıcısı mevcut ve firma, sermayesini giderek artırmakta.

Scarborough, “Geliştirdiğimiz platform yeni yeni gün yüzüne çıktı. Açık veri kaynakları (open data initiative) sayesinde artık anlık politik veriye erişimimiz var.” diyor. “Bu bize önyargısız ve rakamsal bir bakış açısı kazandırıyor. Çoğu politik uygulamada bu özelliğin olmadığına tanık olabilirsiniz. Doğruluk seviyesini en yükseğe çıkartabilmek adına politikacıları hareketlerinden sorumlu tutuyoruz ve halk gündemini, adayların oy kayıtlarını, kişisel görüşlerini, konuşmalarını ve çok daha fazlasını analiz edebiliyoruz.

Voter, politik açıdan aktif olan Y kuşağını hedef alıyor. Temelinde uygulama, saniyeler içerisinde farklı adaylar ile ilgili kolayca bilgi alabilme üzerine tasarlandı. Bu da gündemi anlık olarak takip ettiğimiz bu çağda (always-on news) oldukça değerli bir teklif.

Scarborough uygulamayı, “Voter, size hem doğru, hem hızlı, hem de eğlenceli bir biçimde politikadan haberdar olma fırsatı sunuyor.” şeklinde özetliyor. Ancak üzülerek belirtmeliyiz ki bir adayı sola veya sağa kaydırmak, onunla bir randevuya çıkacağınız anlamına gelmiyor 🙂

Etiketler