Eski Salesforce COO’su George Hu’dan Yeni Girişim; Peer

Bir stajyerken 50 milyar dolarlık bir şirketin COO’su pozisyonuna gelmek ve sizi işe alan milyarder bir CEO’nun desteğiyle kendi girişiminizi kurma şansınız nedir?

İşte Salesforce COO’su George Hu tam da bu şansı elde etmiş bir kişi. Eski Salesforce COO’su George Hu, geçtiğimiz günlerde Peer adını verdiği girişimini duyurdu.

Business Insider’a yaptığı açıklamada Hu, “Muhtemelen Salesforce’un ilk stajyeri değilim. Ancak en başarılısı olduğumu umuyorum,” dedi.

Salesforce’daki 13 yıllık kariyeri boyunca Hu, yapılan işlerin hemen hepsiyle ilgili süreçlerde yer aldı. 4 yıl süren COO’luk kariyeri haricinde asla bir pozisyonda 2 yıldan fazla süreyle çalışmadı. Hu, uygulama geliştirmeden veri analizine, pazarlamadan operasyona kadar her bölümde çalıştı. Geçtiğimiz yıl ise kendi girişimi için ücretsiz izne ayrıldı ve sonunda kendi girişimini duyurdu.

Tüm bu yıllar boyunca Hu, Salesforce’un derme çatma bir girişimden gelmiş geçmiş en büyük bulut bilişim şirketlerinden biri haline gelmesine tanıklık etti. Ancak sayısız başarının yanı sıra eksik bir noktanın farkına vardı: Çalışan geribildirimi.

Hu, “Ekibimdeki herhangi bir kişinin ne kadar mutlu veya işle ilgili olduğunu söyleyen bir mekanizma yoktu. Tüm bu şirketler geribildirim modellerini benimsemeye çalışırken bunu standart haline getirecek bir teknolojinin olmadığını fark ettim,” diyerek neden Peer’ı kurduğunu açıklıyor. Peer, çalışanların gerçek zamanlı yorumlar ve performans değerlendirmeleri bırakabildiği bir iş yeri geribildirim mobil uygulaması.

Uygulama oldukça direkt bir yolla çalışıyor. Çalışanın takvimine bağlanıyor ve geribildirim vermeleri için uyarılarda bulunuyor. Bir toplantı veya telefon görüşmesi sonrasında nasıl geçtiğini işaretleyebiliyor, özel yorum bırakabiliyor ve başkalarının bıraktığı yorumları zaman tünelinde görebiliyorsunuz. Böylece takviminizde yer alan görüşmeler ve etkileşimlerle ilgili bir geribildirim veri tabanı oluşuyor.

Uygulamayı kullanmaya teşvik etmesi amacıyla geliştirilen bir özellik sayesinde geribildirimde bulunmadan başkalarının yorumlarını göremiyorsunuz. Bazı şirketler daha rahat bir ortam oluşturmak için anonim seçeneği de sunabiliyor ve uygunsuz kabul edilen yorumlar işaretlenebiliyor.

Hu, “Peer’ın amacı yeni nesil geribildirim ve performans değerlendirmeye bir standart getirmek. Tamamen gizli bir geribildirim sistemi olduğundan büyümeye ve profesyonel gelişmeye odaklanmış bir uygulama,” diyor.

Hu, Peer’ın gelecekte kişisel tavsiyeler ve hatta online öğrenme imkanı sağlayabilecek daha profesyonel bir eğitim aracı haline gelebileceğini düşünüyor. Çalışan davranışları ve çalışma kültürü ile ilgili toplanan tüm bu veriler ile işe alma ve kariyer gelişimi açısından öngörü analizlerini de mümkün kılabileceğini savunuyor.

Henüz ekipte bir avuç çalışan olduğundan Peer sadece beta sürümüyle yayında. Ancak Hu, eski Salesforce çalışanlarından sıkı bir ekip oluşturuyor. Bu ekip içerisinde eski başkan yardımcısı David Schellbase ve Square, Yelp ve Zynga mühendisleri yer alıyor.

Hu’ya göre bu girişime en büyük katkıyı ise Salesforce CEO’su ve kurucusu Marc Benioff yapıyor. Benioff’un Peer’a yüksek meblağda yatırım yaptığını söyleyen Hu, tutarı açıklamasa da Benioff’un çok heyecanlı olduğunu dile getiriyor.

Henüz işin çok başında olsa da Hu, çalışma süreçlerini değiştirebilecek büyüklükte bir konu üzerinde olduğundan emin. Hu, bu girişimini “geribildirim devrimi” olarak tanımlıyor.

Hu, “Hayatlarımızın her aşamasında gerçek zamanlı olarak fikirlerimizi paylaşıyoruz ve geribildirim talep ediyoruz. Geribildirim devrimini çalışma alanlarımıza getirebileceğimiz büyük bir fırsat görüyorum. Dünyanın böyle bir şeye hazır olduğu kanaatindeyim,” diyor.

*Fotoğraf; Jakub Mosur tarafından çekilmiştir.

Etiketler