Microsoft Yapay Zeka Atağını Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezlerine Taşıyor

microsoft-uzaktan-calisma

Microsoft Salı günü yaptığı açıklamada, müşteri hizmetleri çağrı merkezleri için yeni yapay zeka araçlarını tanıtacağını duyurdu.

ChatGPT yaratıcısı OpenAI’yi destekleyen Microsoft, şirketin Office yazılım paketinin bir parçası olarak e-postaları özetleyebilen ve PowerPoint slaytları hazırlayabilen Copilot teknolojisi adını verdiği teknolojiyle yapay zeka teknolojisini iş dünyasının bir dizi alanına taşıyor.

Ancak Microsoft, Copilot’u çağrı merkezlerine taşıyarak, teknolojisini baskın oyuncu olmadığı bir alana sokacak ve Salesforce.com ve Zoom gibi rakiplerine karşı zemin kazanmayı umacak.

Müşteri destek görevleri için yeni yapay zeka aracı, müşterilerin bir sohbet penceresinde sorabileceği sorulara daha iyi yanıtlar veren sohbet robotlarını eğitmek için bir şirketin yardım kılavuzlarını ve materyallerini tarayabilecek. Microsoft Dynamics 365 Müşteri Hizmetleri Kurumsal Başkan Yardımcısı Jeff Comstock, bu görevlerin birçoğunun halihazırda otomatikleştirildiğini ve Microsoft’un amacının bunları daha iyi hale getirmek olduğunu söyledi.

Ancak asıl faydayı telefon çağrılarını yanıtlayan insan müşteri hizmetleri temsilcilerinin görmesi bekleniyor. Bu temsilciler, müşteriye yardımcı olacak bilgileri bulmaya çalışırken, çoğu eski ve yavaş olan birden fazla uygulamanın aynı anda açık olduğu bir bilgisayarın önünde oturuyorlar.

Comstock, Microsoft araçlarının tüm bu bilgileri almayı hedefleyeceğini, böylece müşteri hizmetleri temsilcilerinin ihtiyaç duydukları uygulamalarda doğal dille gezinerek daha hızlı ve daha kolay yanıt alabileceklerini söyledi.

“Hizmet alanı ne yazık ki zahmet ve angarya ile dolu. Tonlarca araç var ve sadece en temel görevleri yapmak için bile çok sayıda süreçten geçmeleri gerekiyor. Bu acımasız bir deneyim.” diyor Comstock. “Amacımız, bu zahmet ve angaryayı azaltmak için iş akışında onlara yardımcı olmak.”

Microsoft, yeni iletişim merkezi yazılımının 1 Temmuz’da kullanıma sunulacağını söyledi.

Etiketler