Web’in %25’i WordPress Kullanıyor

Her dört web sitesinden biri WordPress kullanıyor.

Bedava ve açık kaynak içerik yönetim sistemleri (Content Management System, CMS) için büyük bir gün. Yanlış anlamaya yol açmamak için daha açık belirtelim: bugün gelinen noktada sadece CMS kullanan web siteleri değil, tüm web sitelerinin %25’inde WordPress kullanılıyor.

Kullanım oranının yanı sıra pazar paylarını da ölçen W3Techs‘ten gelen veriye göre, firmanın bildiği CMS kullanan tüm web sitelerinin %58.7’sinde WordPress var. Bu da tüm web sitelerinin %25’ine karşılık geliyor. Bu veriler aylık bazda değişkenlik gösterse de, WordPress’in genel trendi yavaş ama kararlı bir büyüme gösteriyor.

cms_w3techs_november_2015

Automattic‘in kurucusu Matt Mullenweg, yıl sonuna kadar  %25’in üzerine rahatça çıkabileceklerini belirtiyor ve ekliyor: “Buradaki en büyük fırsat, web sitelerinin %57’sinin henüz tanımlanabilir şekilde CMS kullanmıyor olması. İşte bu nedenle bizim için çok daha fazla büyüme fırsatı olduğunu düşünüyorum.”

CMS pazarında WordPress’in payı, geçtiğimiz yıllarda pek büyümedi. Aslına bakacak olursanız geçen yıl hafifçe düştü.

cms_w3techs_share_november_2015

Bununla birlikte, pazarın yarıdan fazlasını elinde bulundurması oldukça etkileyici. Bu açık ara önde olma durumu, çeşitli saldırılara hedef olmasına yol açıyor. WordPress, bugüne kadar sayısız güvenlik sorunu ile uğraştı. Bu açıdan WordPress veya hangi CMS’i kullanıyorsanız, en son sürüme yükseltmeniz öneriliyor.

W3Techs, bu verilere belirli bir metodoloji kullanarak ulaşıyor:

Bir teknolojinin, web sitesinin herhangi bir alt sayfasında kullanılması; o web sitesinin ilgili teknolojiyi kullandığı şeklinde yorumlanıyor. Buna ek olarak W3Techs, tüm interneti taramıyor. Domain spammer’ların etkisini sınırlayabilmek için, Alexa‘nın popülerlik sıralamasının üç aylık ortalamasında, en üstte yer alan 10 milyon web sitesi inceleniyor. Bu anlamda W3Tech, subdomain’leri ve yönlendirilen domain’leri kapsam dışında bırakıyor. Örneğin WordPress.com altındaki tüm alt domain’ler tek bir web sitesi olarak ele alınıyor. Yönlendirilmiş domain durumuna örnek olarak ise, Oracle.com’a yönlendirilen Sun.com’un ele alınmaması gösterilebilir.

Bu yöntemle, Alexa’dan daha farklı bir web sitesi tanımı ortaya konulmuş oluyor ve bu nedenle, en üstteki 10 milyon web sitesinden daha az sayıda kapsamda yer alıyor. Ancak W3Tech’e göre, bu durumun istatistiksel olarak herhangi bir etkisi yok. Bu açıdan WordPress, popülerlik sıralamasında en üstte yer alan 10 milyon web sitesinin %25’inde kullanıyor ve bu web siteleri, aslında etkin şekilde tüm Web’i temsil ediyor.

Etiketler