OpenROV Çok Hızlı Bir Sualtı Keşif Drone’u Üretti

Uzaktan kumanda edilebilen, kamera ile donatılmış en hızlı sualtı drone’u olan Trident, sualtı robotik girişimcisi OpenROC tarafından üretildi.

Kurucu ortaklardan David Lang ve Eric Stackpole’a göre Trident,  Michael Phelps kadar hızlı mesafe katedebiliyor. Referans olarak, Phelps’in 100m. rekorunu 50,77 sn ile kırdığı zamanki hızı olan saatte 4.4 mil katedişini gösteriyorlar. Bu hız, çoğu sualtı ekipmanı için oldukça hızlı.

Trident hakkında bir diğer öne çıkan özellik, hassas manevra kabiliyeti.  Trident, uzun mesafede düz şekilde yüzebiliyor ve ayrıca durup, sıkışık alanlarda manevra yapabiliyor. Üstelik herhangi bir oyun konsolu kumandası ile!

Bu hız ve hassasiyet, deniz altında önem taşıyor. Trident, nesnelerin etrafından dolaşabiliyor ve yüksek ya da düşük hıza bakmaadan derinlik veya yön değiştirebiliyor. Batık bir gemiyi incelerken tam olarak istenilen yerde durabilme özelliği, sualtı araştırmaları için bir avantaj. Trident ve OpenROV’un diğer araçları, insanların derine dalma sınırı olan 100 metreden çok daha aşağıya dalabiliyor.

Drone, keşiflerde canlı video iletimi yapabiliyor. OpenROV bugünlerde sanal gerçeklik ile ilgili imkanları araştırıyor. Bu konuda gelişme sağlanırsa, drone kullanıcısı  derinlerde özel araç içindeymiş gibi hissedebilecek. Lang, “gelecekte bir öğretmenin sınıfta bunu kullandığını düşünün. Çocuklar Google VR başlıklarını takacak ve okyanus altını görebilecekler” diyor.

OpenROV, arkadaşlar arasında bir sualtı gizemini çözme projesi olarak başladı. Hikayeye göre, 1800’lü yıllarda California Hayfork’ta bir grup yerli, bir kuyuya bir miktar altın atarlar. Kurucular, şimdilik gidebildikleri kadar derine indiklerini ve henüz kuyunun dibine erişmediklerini belirtiyorlar. Buradan hareketle, basit, düşük maliyetli drone yapma amacı ile şirketi kurduklarını belirtiyorlar.

OpenROV’un Trident için yürüttüğü Kickstarter kampanyasında 815.601 USD toplanmış durumda. Bu miktar, kurucu ortakların öngördüğü 50.000 USD’den oldukça yüksek.

Etiketler