Sean Parker’ın İnteraktif Oylama Girişimi Seçmeni Akıllı Oy Kullanmaya Sevk Ediyor

ABD’de yaklaşan seçimler öncesinde geliştirilen Brigade uygulaması, vatandaşları daha akıllıca oy kullanmaya sevk ediyor.

iOS ve Android cihazlar için geliştirilen Brigade uygulamasında 3 Kasım’da yapılacak seçimlerdeki oy pusulalarını görebiliyor ve oylama önerileri sunabiliyorsunuz. Amaç uygulama üzerinden politik anketlere verdiğiniz cevaplar doğrultusunda hem adaylar hem de sorunlarla ilgili sizi yerel bir organizasyonla eşleştirmek.

Brigade geliştiricileri bu uygulama ile hem oy pusulanızı sosyal medyada veya e-posta ve SMS aracılığıyla paylaşma imkanı veriyor hem de halk arasında farkındalık yaratıp vatandaşlık görevi olan oy kullanma oranını arttırmayı hedefliyor.

Henüz yalnızca San Francisco, Kaliforniya ve Manchester, New Hampshire’da test edilen uygulamayı üreten şirket, halk ile etkileşime geçmek için yerel işbirlikçilerle de çalışıyor.

Brigade yöneticisi Matt Mahan, konuyla ilgili paylaştığı blog yazısında; “Teknoloji hayatımızda pek çok şeyi daha kolay ve mümkün hale getirdi. Ancak politik katılım günümüzde hem daha zor hem de daha az tatmin edici. Bu şekilde olması gerekmiyor. Hep birlikte vatandaşlarımızı demokrasinin merkezinde konumlandırabiliriz ve bu adımı atacağımız ilk noktanın yerel topluluklar olmasından daha doğru bir şey yok,” dedi.

Aslında Brigade yepyeni bir konsept sunmuyor. Sadece var olanı farklı bir şekilde karşımıza çıkarıyor. San Francisco gibi pek çok şehirde eyaletler seçmenleri bilgilendirmek amacıyla önceden rehberler hazırlıyor. Lakin adeta bir kitap kalınlığındaki bu rehberin okunması ve anlaşılması gerçekten oldukça zor. Ayrıca her bir adayın kendine has dilini anlamak seçmenin işini de zorlaştırıyor.

Brigade’in interaktif oy rehberi iki amaca hizmet ediyor: Birincisi seçmenleri oy kullanmak için motive etmek ki bunu sürekli elinizin altındaki bir cihaz ile size ulaşarak başarmayı hedefliyor; ikincisi ise yerel organizasyonlara seçmenlerinin istekleri doğrultusunda hareket edebilecekleri veriler sağlamak.

Brigade

Napster kurucu ortağı ve Facebook’un ilk başkanı olan Sean Parker tarafından başlatılan bir girişim olan Brigade, tamamen sivil katılım amaçlı kurulan bir sosyal ağ olarak tasarlanmış. Taban örgütlenmesini kullanarak insanlara gücün lobiciler veya kurumlarda değil insanlarda olduğunu göstermek isteyen bir uygulama. Bu bağlamda Change.org, Votizen veya Rally ‘ye de benzetilebilir.

Henüz yerel bir girişim olan bu uygulamanın diğer şehirlere genişlemek gibi bir planı olmadığı biliniyor. Ancak şirket yetkilileri, elde edilen sonuçların 2016 seçimleri için strateji belirlemelerinde önemli olacağını söylüyor. Bir anlamıyla Brigade ilk önemli testinden bu dönemde geçiyor. Bakalım proje hedeflenen amacına ulaşabilecek mi.

Etiketler