Sao Paulo’da Açılan Cubo, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeyi Amaçlıyor

Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde açılan Cubo, girişimcilere verimli bir çalışma alanı sunarak, girişimcilik ekosistemini geliştirmeyi amaçlıyor.

250 kişi ve 50’ye kadar teknoloji girişimini barındırabilecek kapasiteye sahip Cubo, Brezilya’nın en büyük şehri ve ekonomi merkezi Sao Paulo’yu Silikon Vadisi’ne rakip hale getirmek için açılıyor.

Sektörün isimlerini birbirine yakın konumlandıracak Cubo, aynı zamanda girişimciler için yatırımcılara kolay erişim sağlayabilecekleri bir ortam da sunacak.

Cubo, Sao Paulo merkezli internet girişimcisi ve Bitinvest CEO’su Flavio Pripas, Brezilya’nın en büyük bankası Itaú Unibanco ve Redpoint e.ventures işbirliğiyle ortaya çıkmış bir proje.

Girişimcilerin ve yatırımcıların birbiriyle yakın mesafe bulunmasıyla yeni projelerin fitilinin ateşlenebileceğini ve kurulacak bağlantılar ile Facebook ve Twitter gibi yeni devlerin ortaya çıkabileceğini düşünen Pripas, “Bu tür bağlantıları güçlendirecek bir ortam var ise ekosistem ancak o sayede gelişip büyüyebilir,” diyor. Pripas, “Cubo’da yapmaya çalıştığımız da aslında tam olarak bu.” diyerek de amaçlarını belirtiyor.

CuboTüm bu açıklamalara rağmen Sao Paulo’nun girişimciliği destekleyen bir şehir olmadığını söylemek elbette haksızlık olur. İnternet ve sosyal medya ile oldukça haşır neşir bir ülke olan Brezilya, 450 milyon dolarlık gayri safi milli hasıla ile oldukça aktif konumda ve bu hacmin büyük bölümünü de Sao Paulo karşılıyor. Redpoint e.ventures kurucu ortaklarından Anderson Thees, şehrin Brezilya’nın yüksek kapasiteli işletmelerinin %30’unu barındırdığını belirtiyor. Ülkenin en büyük şehri Rio de Janerio’nun yalnızca %8’lik dilimi karşıladığını belirtmekte fayda var.

İşletme veri yönetim aracı Compass tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre Sao Paulo, teknoloji girişimleri için en ideal şehirler listesinde 12. sırada yer alıyor. Sao Paulo’da bu yıl bir Google Kampüsü’nün de kurulacağı biliniyor.

Pripas, Sao Paulo’yu 12. sıradan Silikon Vadisi, Boston ve Tel Aviv gibi isimlerin olduğu tepeye taşıma konusunda umutlu.

Beyaz duvarları ve camın yoğunlukla kullanıldığı mimarisiyle Cubo, aslında tam da Silikon Vadisi’nden fırlamış gibi duruyor. Sao Paulo’nun Vila Olimpia bölgesinde konumlandırılan yapı, şehirdeki girişimci ekosistemin bulunduğu yere de oldukça yakın mesafede.

Pripas’ın belirttiğine göre Cubo’da her gün en az bir etkinlik düzenlenmesi planlanıyor. Cubo’yu kullanacak girişimler işgal ettikleri alanlar için piyasa şartlarına uygun bir ücret öderken zaman sınırlamasıyla da karşılaşmayacak.

Cubo’da çalışacak startuplara elbette yatırım garantisi verilmiyor. Ancak yatırımcılara çok yakın mesafede olacaklarından ihtimallerin artacağı da kesin. Henüz Silikon Vadisi’yle boy ölçüşecek güçte olmasa da Cubo’nun Sao Paulo’yu girişimcilik merkezi olma yolunda yukarılara çekeceği düşünülüyor.

Thees konuyla ilgili olarak, “ Silikon Vadisi’ndeki bağlantılarımızla konuştuğumuzda kendilerinin 15-20 yıl önceki pozisyonlarında olduğumuzu dile getiriyorlar. Amaçladığımız temel şey aradaki farkı çok daha hızlı şekilde kapatabilmek,” diyor.

Etiketler