Theranos’un Kurucusu Elizabeth Holmes 11 Yıldan Fazla Hapis Cezasına Çarptırıldı

Bir zamanların Silikon Vadisi yıldızı Ocak ayında yatırım dolandırıcılığından (investor fraud) hüküm giymişti.

Kan testi şirketi Theranos’un teknolojisiyle ilgili yanlış iddialarda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından Silikon Vadisi’nde kötü bir şöhrete sahip olan bir zamanların süperstar girişimcisi Elizabeth Holmes, geçtiğimiz Cuma günü 11,25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşmada bulunan gazetecilere göre, ABD Bölge Yargıcı Edward Davila cezayı dolu bir mahkeme salonunda verirken, hamile olan Holmes gözyaşları içinde, “Hayallerimi çok çabuk gerçekleştirmeye çalıştım ve aynı anda çok fazla şey yaptım… Vücudumdaki tüm hücrelerimle yaptıklarımdan pişmanlık duyuyorum.” açıklamasında bulundu.

Yükselişi ve düşüşü John Carreyrou’nun çok satan kitabı Bad Blood ve Hulu mini dizisi The Dropout da dahil olmak üzere çok sayıda kitap, podcast ve TV projesine konu olan 38 yaşındaki kadın, Ocak ayında yatırımcı dolandırıcılığından hüküm giydi. Jüri, Theranos’un hızlı kan testlerinin altında yatan teknoloji konusunda destekçileri bilinçli olarak aldattığına karar verdi. Holmes’un hapis cezasına Nisan ayında başlaması emredildi.

Holmes’un sözde parlak bir vizyona sahip, balıkçı yaka giyen bir Stanford terk olarak ortaya çıkış hikayesi teknoloji basınını büyülemiş, eski süperstar sayısız dergi kapağını süslemiş ve özellikle Carreyrou’nun Wall Street Journal’daki bomba haberiyle beraber hikayesindeki çatlaklar ortaya çıkmaya başlamadan önce, bir sonraki Steve Jobs olarak müjdelenmişti.

Davanın savcılarının 15 yıl ceza istediği düşünülürse cuma günü verilen ceza o kadar da ağır sayılmıyor.

Holmes’un Temmuz ayında on iki dolandırıcılık suçundan hüküm giyen eski erkek arkadaşı ve iş ortağı Ramesh “Sunny” Balwani’nin de Aralık ayında hüküm giymesi bekleniyor.

Etiketler