Daha İyi Hissetmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Sizce günlük rutininizdeki hangi bölüm tüm gün nasıl hissettiğinizi etkiliyor? Daha çok uyuduğunuzda mı mutlusunuz yoksa spor yaptığınızda mı?  Peki, daha iyi hissetmek için ne yapabilirsiniz?

Jawbone, kullanıcılarının kendini iyi hissetmesi için sağlıklarını takip ve analiz ettiğini dile getiriyor. UP uygulaması sayesinde kullanıcılara ruh hallerini “Muhteşem”, “Tükendim” veya bu ikisinin arasında nasıl hissediyorlarsa o şekilde güncelleme imkanı sunuyor. Yüzlerce UP kullanıcısının geçtiğimiz yılki ruh halini inceleyen ekip ortaya çok ilginç sonuçlar çıkarmış.

Tabloda da görebileceğiniz üzere iyi hissetmek isteyenler için uyku olmazsa olmaz. Uyku süresine göre 1-10 arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda 8- 9.5 saat arasında uyuyanların kendini en iyi hissedenler olduğu görülüyor.

TABLO-1Daha-İyi-Hissetmek-İçin-Ne-Yapabilirsinizİncelemelerde göze çarpan ve mutluluğu belirleyici özelliğe sahip bir diğer aktivite de atılan adım sayısı. Gün içerisinde attığınız adım sayısı gece uykusunun kalitesini arttırıyor. Tabloya göre atılan adım sayısı arttıkça mutluluk oranı da yükseliyor.

TABLO 2Daha-İyi-Hissetmek-İçin-Ne-Yapabilirsiniz2Verilerdeki çok ilginç bir sonuç ise şöyle. 8 saat uykunun bir rutin haline geldiği kişiler, arada sırada 1 saat fazla uyuduğunda %5 daha mutlu uyanıyorlar. Ancak belirtelim ki 2 saat fazla uyumak daha da iyi hissetmenizi sağlamıyor. Uykusuz kalanlar için ise durum daha vahim. Normalde olduğundan 2 saat az uyuyanların mutsuzluk oranı, 2 saat fazla uyuyanların mutluluk oranından 2 kat daha fazla. Yani fazla uyuyunca inanılmaz mutlu uyanmıyorsunuz ancak uykusuz kalırsanız o gün pek de iyi geçmeyebilir.

TABLO 3Daha-İyi-Hissetmek-İçin-Ne-Yapabilirsiniz3Son tablo ise çoğumuzun tahmin edebileceği sonuçlar ortaya koyuyor. Hafta sonları hafta içi olduğumuzdan daha mutluyuz 🙂 Günün başlangıcında daha iyi hissediyoruz ancak maalesef mutluluğumuz saatler geçtikçe uçup gidiyor. Hafta içi en mutlu olduğumuz saat Cuma 11.00 ve en mutsuz olduğumuz saat Çarşamba 02.00. Hafta sonu Cumartesi sabah saat 10.00’da mutluluğumuza diyecek yok ama Pazar akşamı saat 23.00 olduğunda kimse bize dokunmasın istiyoruz. Hafta içi akşam 17.00 sularında ruh halimizde ani bir artış yaşanıyor ki çoğunuz bunun iş çıkışına denk geldiği için olduğunu tahmin ediyordur.

*Bu araştırma Jawbone UP bilekliği kullanan yüz binlerce kişinin verileri incelenerek yapılmıştır. Jawbone, 5.6 milyon ruh hali verisini ve 80 milyon gece uykusunu inceleyerek bu sonuca vardığını belirtiyor. Daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilmesi için ise uyandıktan sonraki 3 saat içerisinde girilen ruh hali verileri dikkate alınmış.

Etiketler