Hintli Çalışanlar İş Yerinde Şekerleme Yapabilmek İçin Oda İstiyor

İş yerinde şekerleme yapma hakkınızın olması gerektiğine inanıyorsanız, yalnız değilsiniz.

Hintli çalışanların yaklaşık %86’sı ofislerinde özel bir şekerleme odası istiyor ve bunun üretkenliği son derece artıracağına inanıyorlar. Ayrıca, bu kişilerin %40’ından fazlası işle ilgili stres veya kısıtlı uyku saatlerinden dolayı düzensiz uyku sıkıntısı çekiyor.

Bu sonuçlar, çevrimiçi uyku çözümleri startupı Wakefit.Co. tarafından yürütülen “Right to Work Naps” başlıklı bir habere dayanıyor. Wakefit, Hint şehirleri genelinde düzensiz uyku düzenleri, çalışma için en verimli saatler ve iş yerinde genel refah seviyeleri ile ilgili olarak 1.500 katılımcıyı inceledi.

Sonuçlar, iş yerinde sağlığa ilişkin bilinç eksikliğine işaret ediyor.

Godrej, Accenture, Google, Bharti Airtel ve Coca-Cola gibi şirketler, çalışanlar arasında genel bir memnuniyet duygusunu teşvik eden ofisler oluşturmaya çok dikkat etse de, bu şirketler daha çok istisna gibi görünüyor.

Örneğin, ankete katılanların %70’inin ofisinde şekerleme odası bulunmuyor.

Çalış, uyu, tekrar et

Katılımcıların yaklaşık beşte biri her zaman işte uykulu hissettiğini söylüyor. Bu, Wakefit’in bu yıl yaptığı “Great Indian Sleep Scorecard” anketinde doğrulandı; bu anket, çalışanların %80’inin haftada bir ila üç kez uykulu hissettiğini keşfetti.

Ankete göre, bunun sebebi kurumsal çalışanlar arasındaki stres düzeyindeki artış. Her dört katılımcıdan biri, işyeri ev arasındaki yolculuğun uzunluğunun strese ve uyku düzeninin bozulmasına neden olduğunu söyledi.

Wakefit’in kurucu ortağı ve yöneticisi Chaitanya Ramalingegowda, “Kuruluşların ve çalışanların uyku sağlığına öncelik vermeleri gerekiyor.” dedi.

Ayrıca ankete katılan %68’e göre, öğle arası 13.00-16.00 saatleri insanların en uykulu olduğu zamanlar oluyor.

İş yerindeki şekerleme eksikliğinden kaynaklanan sorunlar arasında katılımcıların %70’inin deneyimlediği sırt ağrısı bulunuyor. Ergonomik sandalyeler, bu sorunun en kolay çözümü gibi görünse de katılımcıların sadece %25’i bunun bir çözüm olduğunu düşünüyor.

Uyku herkes içindir

Bu asırlık problem için bulunan çözümler hep modası geçmiş yöntemler oldu.

Ancak Wakefit artık şirketlerin şekerleme odaları oluşturması gerektiğini söylüyor. Ramalingegowda, “Ülkemizdeki artan uyku problemlerini göz önüne aldığımızda, harekete geçmemizin ve şirketleri ve çalışanları çalışma alanlarındaki şekerleme odalarını desteklemek için teşvik etmemizin zorunlu olduğunu düşündük.” dedi.

Etiketler