Boeing, Drone Yok Edici Lazer Silah Üretti

Boeing, droneları yok etmek için geliştirdiği Kompakt Lazer Silah Sistemi’ni tanıttı.

Kurulumu 15 dakika ve bir droneu yok etmesi sadece 15 saniye süren bu taşınabilir lazer silah, belirlenen noktaya yoğun bir ısı enerjisi gönderiyor.

Lazer silah sistemi 3 ana bileşenden oluşuyor: 2 kilowattlık fiber lazer, bir soğutucu ve bir ışın yönlendiricisi. Pek çok araç ile taşınabilir olan bu silahı inşaa ederken Boeing özellikle ağırlığını azaltmak için geliştirmeler yaptığını belirtiyor.

Lazer, 40 kilometre menzil içerisindeki insansız tüm hava taşıtlarını takip edebilecek bir radar sistemine sahip. Operatörün yapması gereken tek şey lazeri hedefe kilitleyip atış yapmak. Lazerin kullanımı için tek bir kişi yeterli oluyor. Çarpışma anında insansız hava aracını kimin ve neyin vurduğu anlaşılamıyor. Boeing mühendisi Isaac Neal, bu lazer silahın bir çeşit kaynak aletine benzediğini belirtti.

ABD Ordusu’nun da benzer bir lazer silah geliştirdiği bilinse de Boeing’in ürettiğinin aksine taşınması ve kurulumunun daha zor olacağı tahmin ediliyor.

Hem ordunun hem de Boeing’in ürettiği lazer silahların diğer savunma silahlarına nazaran çok önemli bir avantajı var: maliyet. Bir füze göndermek için binlerce dolar harcanması gerekirken lazer ışınıyla yapılan bir atışın birkaç dolardan fazlaya mal olmayacağı belirtildi. Ancak lazer silahların çalışmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğunu ve üretiminin pahalı olduğunu da belirtmek gerekiyor.

21. yüzyıl savaş teknolojilerinde büyük yer tutan insansız hava araçlarını hedef alan Boeing bu yeni lazer silahı ile savaş alanına yeni bir oyuncu sokuyor.

Etiketler