Google’ın Yeni Ağ Yönlendiricisi: OnHub

Ağ yönlendiricilerin (Router) pek de heyecan uyandırmayan teknolojiler arasında yer aldığı dünyamızda Google, bu algıyı değiştireceğine inanıyor.

Geçtiğimiz hafta tanıtılan OnHub, yapılandırılması ve kullanılması oldukça kolay, aynı zamanda çok sade tasarıma sahip bir ağ yönlendiricisi.

Silindir şeklindeki tasarımıyla OnHub’ın yüksek performans sağlayan ve evdeki akıllı cihazları birbirine bağlayabilen özellikleri de mevcut. Bu tasarımı Amazon Echo’yu çağrıştırsa da aslında başka herhangi bir ortak noktalarının bulunmadığını da ekleyelim.

Google OnHub’ın 31 Ağustos’ta 199 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulması bekleniliyor.

Peki, Google OnHub’ın geleneksel ağ yönlendiricilerden farkı nedir?

OnHub’ı çekici kılan temel özellikleri basit kurulumu ve sorun gidermedeki etkinliği. Mobil uygulama aracılığıyla iOS ve Android telefonlara kolaylıkla bağlanabilen OnHub, kullanıcılara kaç cihazın bağlı olduğunu ve hangi hızda erişime sahip olduklarını da söylüyor. Google, cihazın silindirik tasarımının ev içerisinde daha iyi sinyal yayılımına olanak sağladığını belirtiyor. OnHub’ın içerisinde 13 adet anten bulunuyor. Ağ yönlendiricisi OnHub, yayın yapılabilecek en uygun kanalı tespit ediyor ve 802.11ac ve 5 GHz Wi-Fi desteği sağlıyor. TP-LINK ortaklığı ile üretilen bu ağ yönlendiricisine zaman içerisinde yeni özelliklerin eklenmesi de planlanıyor.

Aslına bakılırsa herhangi bir donanım ürününün yazılım güncellemesi alacağı bilgisinin reklam aracı olarak kullanılmadığı günümüzde bu adım, sektörün bu şekilde değişeceğinin sinyali olarak da algılanabilir.  Zira pek çok donanım için yeni yazılım güncellemeleri halihazırda çıkmakta ancak kullanıcıların bu güncellemeleri yapması bir nevi işkence haline döndüğünden genellikle alınan donanımlar ilk günkü haliyle hayatına devam etmektedir. Google OnHub’ı  diğerlerinden ayıran ve cazip kılan ise güncellemelerin otomatik yapılacak olmasıdır.

Google OnHub’ın özellikleri arasında Bluetooth LE ve Weave desteği de bulunuyor. Google’ın yeni akıllı ev programlama dili olan Weave’i desteklemesi, OnHub’ın akıllı evler için merkezi dağıtım noktası olmasının planlandığını gösteriyor.

OnHub’ın ağ güvenliğini sağlayacak güvenlik özelliklerine de sahip olduğu vurgulanıyor.

Kaynak: The Verge

Etiketler