NASA’dan Akıllı Saat Uygulaması Yarışması

NASA gittikçe büyüyen akıllı saat trendine katılmaya karar verdi.

Freelancer.com üzerinden bir yarışma başlatan NASA, astronotları için akıllı saat uygulaması tasarlamanızı istiyor. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’ndaki astronotlar tarafından kullanılacak akıllı saatler için tasarlanacak uygulamanın tasarımcısına 1.500 dolar ödül verileceği belirtildi.

NASA’nın, uygulamada aradığı özellikler şu şekilde:

Astronotların hayatını kolaylaştırması istenen uygulamanın onları güvende tutması da gerekiyor. Uygulamada bir zamanlayıcı, mürettebatın günlük görevlerini ve işlerini takip etmesini sağlayacak bir tür takvim olması isteniyor. Ayrıca astronotların güvenliği için yörünge enkazı gibi saklanılması gereken durumlarda ve tehlike anlarında uyarı verecek bir uygulama olması gerekiyor. Ek olarak ISS’in yer kontrol merkeziyle iletişime geçebilecek konumda olması halinde astronotları haberdar etmesi de bekleniyor.

Uygulamanın Samsung Gear 2 ile uyumlu olması belirtilen şartlar arasında.

NASA, uzay görevlerinde kullanılacak mühendislik fikirleri ve yenilikçi tasarımlar gibi konularda kitle kaynak kullanımı metodunu benimsemeye başladı. Mayıs ayında “ Journey to Mars Challenge” ı başlatan NASA, bu proje ile Mars’a giden astronotların yeniden ikmale gerek duyması sorununa çözüm getirmesi için halkın düşüncelerini sormuştu. Elbette bu fikirlerin astronotların güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde olması gerekiyor. Ayrıca Temmuz ayında Freelancer.com ile işbirliği yapan uzay ajansı, ISS’teki insansı robot Robonaut 2 için yeni araç tasarımları aradığını da duyurmuştu.

Yarışmanın bitmesine kısa bir süre kaldığını ve henüz sadece 79 civarında katılım olduğunu da belirtelim. Bu rakam 16 milyon üzerinde kullanıcının kayıtlı olduğu Freelancer.com için oldukça küçük.

Etiketler