Elektrikli Araçlar İçin Şarj Eden Yollar Geliyor

İngiltere’de elektrikli araçları hareket halindeyken şarj etmesi planlanan yollar denenmeye başlandı.

Elektrikli araçlar gittikçe daha çok duyduğumuz bir teknoloji olsa da bir Tesla’nız yoksa veya şarj istasyonuna yakın bir muhitte oturmuyorsanız çok uzağa gitme şansınız hala pek yok.  Zira tam şarj ile ancak 400 km civarında yol kat edebilen elektrikli araçlara karşılık benzin tüketen araçlarınızla 500 km yol yapabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz aylarda açıklanan ve 18 ay denenecek olan bu yeni proje şarj sorununa çözüm bulmayı amaçlıyor.

Kablosuz bağlantı teknolojisi entegre edilen araçlar otoyol benzeri zemin şartlarına sahip yollarda denenecek. Zemin altına döşenen elektrik kabloları elektromanyetik bir alan yaratacak ve araç hareket ettikçe içinde bulunan bir bobin sayesinde bu enerji elektriğe dönüştürülecek.

Henüz halka açık alanlarda uygulanmayacak olan bu denemelerin ilerleyen zamanlarda normal yollarda da denenmesi mümkün.

Ulaştırma bakanı Andrew Jones, “ Hükümet, İngiltere’yi bu teknolojide en ön saflarda tutmak için bu projeye 500 milyon sterlin yatırdığını açıkladı.” dedi.

İngiltere Karayolları başmühendisi Mike Wilson ise araç teknolojilerinin geliştiğini ve İngiltere’de düşük emisyonlu araçların kullanımını arttırmak için her türlü adımın atılacağını belirtti. Kablosuz enerji teknolojisi sayesinde ülkede daha sürdürülebilir bir yol ağının oluşturulabileceğine ve nakliyat gibi sektörler için yeni fırsatlar yaratılabileceğine değindi.

Buna benzer bir gelişme de Güney Kore’de yaşanıyor. 12 km uzunluğundaki teknolojik yol sayesinde üzerinde seyreden elektrikli otobüsler şarj edilebiliyor.

İngiltere’de daha önce denenen bir başka projede araçlar, yol üzerinde bulunan plakalar ile şarj edilebiliyordu. Ancak bunun için durup beklemeleri gerekiyordu. Bu yeni teknoloji sayesinde hareket halindeyken şarj sorunu çözülmüş olacak.

Bu tür bir projenin yaratabileceği maliyet bazılarının gözünü korkutmuş olsa da sürdürülebilir enerji adına atılan adımlar herkesi mutlu ediyor.

Etiketler