Egnyte CEO’su Vineet Jain: “Box ve Dropbox 2 yıl sonra yolun sonuna gelecek.”

Hibrid bulut paylaşım hizmeti veren bir firma olan Egnyte’ın CEO’su Vineet Jain, Box ve Dropbox’ı zor zamanların beklediğini dile getirdi.

Box ve Dropbox, bulut dosya paylaşım ve depolama hizmeti veren iki büyük şirket. Box’un değeri 2 milyar dolarken Dropbox’un değeri 10 milyar dolar olarak biliniyor.

Peki, rakip firma Egnyte’ın CEO’su Vineet Jain, neden bu şekilde düşünüyor?

Cevabı çok basit: Çünkü bu iki şirket sadece bulut bilişim şirketi ve müşterilerine sağladıkları herhangi başka bir servisleri yok.

Vineet Jain
Egnyte CEO’su Vineet Jain

Jain, sadece bulut hizmeti sağlayan firmaların Microsof, Amazon ve Google gibi başka hizmetlerin yanında neredeyse bedavaya bulut hizmeti sağlayan firmalar ile baş edemeyeceğini düşünüyor.

Yaptığı bir açıklamada Jain, “Herkes en ucuz, en faydalı ve düşük kar marjlı hizmeti sunma derdinde. Microsoft ve Google bulut hizmetini bedavaya mümkün kılarken bu şirketlerle rekabet etmek gittikçe daha da zorlaşıyor.” dedi.

Jain’in tahminlerine göre bulut hizmeti öyle bir değere ulaşacak ki 2 yıl içerisinde tek başına sağlanabilecek bir hizmet olmaktan çıkacak. Yani, sadece bulut hizmeti veren firmalar daha fazla hizmetler de veren firmalara karşı dezavantajlı hale gelecek.

Jain’in bu konuda çok da haksız olmadığı konuşuluyor.

Bulut bilişim sektörü uzun zamandır daha fazla depolama alanı sunan firmaların birbiriyle yarıştığı bir rekabete sahne oluyor.

Jain “Sadece bulut hizmetiyle şirketlerin gelebileceği son nokta bu.” diyor.

Jain’in şirketi Egnyte ise bu yarışa, hem bulut hem de yerinde depolama hizmeti sunarak hibrid bir politika ile dahil oluyor.

Yani Egnyte ile dosyalarınızı hem bulutta yani internette hem de kendi data merkezinizde yani yerinde depolayabiliyorsunuz. Bu sayede müşterilere güvenlik ve esneklik sağlanıyor.

Jain, “Bir platform için dosya paylaşımı bu işin sadece küçük bir parçası. Çözülmesi gereken diğer problemleri ancak hibrid bir yaklaşım benimseyerek çözebilirsiniz.” diyerek kendi modellerinin daha etkili olduğunu savunuyor.

Hibrid servisin hem daha güvenilir hem de daha hızlı olduğunu söyleyen Jain, bu sayede şirketlerin depolama alanlarını daha etkin şekilde kullanabildiğini belirtiyor. Böylece Egnyte daha yüksek fiyatların döndüğü finans ve sağlık gibi sıkı teftiş edilen pazarları hedefleyebiliyor. Dahası Egnyte, müşterilerine sınırsız depolama alanı sunuyor.

Jain’e göre bulut bilişim gün geçtikçe daha fazla tercih edilirken yerinde yani bina içi depolama ihtiyacı da ortadan kaybolmuyor. Zira fikri mülkiyet ve finansal verilerin şirketin duvarları içerisinde saklanması gerekliliği devam ediyor.

Box’ın bu konudaki eksikliğine Gartner’ın yıllık olarak hazırlanan Magic Quadrant Raporu’nda da değinilmişti.

Raporda, “ Box’ın sunduğu hizmet yalnızca bir bulut bilişim modeli. Yerinde veri depolama imkanı sunan hibrid bir model değil.  Bazı bilişim şirketleri için Box’ın bulutu üzerinde şirket verilerini depolamak pek de uygulanabilir bir hareket olmuyor,” denildi.

Bu yorumları takiben Box’ın hisseleri üzerinde baskıyı hissetti ve sonraki 2 gün içinde %11 değer kaybetti.

Dropbox’ın da yüksek pazarları hedeflemede zorluk yaşadığı belirtilirken daha az tanınan Hightail, Syncplicity ve Watchdox gibi şirketlerin çok zor durumda olduğu veya başka firmalara satıldığı biliniyor.

Jain, Egnyte’ın son 2 yılda %80’lik büyüme kaydettiğini ve bu yılki satışlarda 50 milyon doları geçtiğini belirtti. Egnyte ile birlikte çalışan en büyük şirketler arasında Nasdaq, Lincoln Financial ve WPP bulunuyor. Jain, “ Bu alanda sermaye verimliliği en yüksek şirket olmayı hedefliyoruz,” dedi.

Box ve Dropbox, Egnyte’a oranla çok daha geniş bir pazara hükmediyor ve gelirleri yüz milyonlarca doları geçiyor. Ancak Jain, bu şirketlerin yolun sonuna geldiğine ve sadece bulut hizmeti sağlayarak uzun vadede büyümelerini devam ettiremeyeceklerine inanıyor.

Etiketler