YGA Başkanı Asude Altıntaş ve YGA Girişimleri Başkan Yardımcısı Cihan Özalevli ile Pazar Sohbeti

Hepinize merhaba. Bugün DigitalTalks Pazar Sohbetleri’nde YGA Başkanı Asude Altıntaş ve YGA Girişimleri Başkan Yardımcısı Cihan Özalevli ile birlikteyiz.

Asude, Cihan; pazar günü davetimi kabul ettiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Asude şu an YGA’nın başkanlığını yapıyorsun. Bize öncelikle kısaca kendinden ve sonra YGA’dan bahseder misin? YGA’nın vizyonu, orta ve uzun vadeli hedefleri nedir? Kısaca bahsedebilir misin?

Asude_Altıntaşİyi pazarlar Ozan. İsmim Asude, ODTÜ’de okudum. 5 yıldır YGA’dayım. Çok uluslu bir şirkette uzun dönem staj yaptıktan sonra YGA’da profesyonel olarak çalışmaya başladım. Şimdi YGA’nın 4. ve ilk kadın başkanıyım.

YGA, 2000 yılında Türkiye’de kurulan uluslararası bir Liderlik Okulu, aynı zamanda kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü. YGA diğerlerinden farklı olarak günü kurtarmak için balık vermiyor, bir kişiyi kurtarmak için balık tutmayı da öğretmiyor, geleceği kurtarmak için balık endüstrisinde devrim yaratacak liderler yetiştirmeye çalışıyor

6 ay önce Stanford’da katıldığım bir programda, vizyonu şöyle tanımladılar: “nereye gitmek istediğin”. Biz de nereye gitmek istiyoruz sorusunun cevabını şöyle verdik: Zihinlerdeki geleneksel, güçlü, karizmatik, kararları tek başına alan liderlik modelinden; egosu küçük, kalbi büyük, birlikte tartışan, birlikte karar veren, birlikte hayata geçiren yani birlikte başarmayı başaran yepyeni bir liderlik modeline gitmek istiyoruz. Yani liderliğin tanımını değiştirmek istiyoruz.

Bunu yapabilmek için de balık endüstrisinde devrim yaratabilecek kadar özgüvenli ve birlikte başarmayı başarabilecek kadar da bensiz liderler kesfediyoruz ve yetiştiriyoruz.

Liderlik kabiliyetleri; karar verirken ve sorumluluk alırken gelişiyor. Her yıl 50 bin başvuru arasından özenle seçtiğimiz arkadaşları sahada – kendi ürettikleri sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirirken – yetiştiriyoruz. Mesela bu projelerden biri de Hayal Ortağım. Geçtiğimiz yıl, 150 bin engellinin teknolojiye ve bilgiye erişimini sağlayarak GSM dünyasının Oscar’ı olarak gösterilen GSMA’de dünya birinciliğine layık görüldü.  Proje lideri Duygu Kayaman MIT Ünivesitesi tarafından Yılın “Öncü Yenilikçisi” seçildi. Görme engelliler, Hayal Ortağım sayesinde günlük haberleri, köşe yazarlarının yazılarını sesli olarak dinleyebiliyorlar, yüzlerce eğitime ücretsiz ulaşabiliyorlar, lokasyon bazlı Beacon teknoloji servisi sayesinde alışveriş merkezlerinde rahatça gezebiliyorlar. Yakın zamanda da sinema ile ilgili bir inovasyon hayata geçecek.

Çok değerli çalışmalar gerçekten bunlar Asude. Ekipçe hayata geçirdiğiniz bu projeleri gördükçe eminim benim gibi birçok kişi geleceğe daha umutla bakıyor. Bize biraz da Birlikte Bir İlke Projesi’nden bahseder misin?

Birlikte Bir İlke Projesi ile YGA’lı liseli Genç Liderler bir inovasyonu hayata geçirecekler.

YGA’nın lise öğrencileri için özel olarak tasarladığı Genç Liderler Programı’na her sene 10 bin başvuru geliyor. Her yıl aralarından seçilen 100 geleceğin lideri birlikte hayal kuruyor, birlikte kesfedip, birlikte karar veriyor, liderlik kabiliyetlerini proje üretirken geliştiriyorlar.

Birlikte Bir İlke Projesi de onların liderlik kampında birlikte ürettiği projelerden biri.

Genç Liderler bu proje ile ‘birlikte bir ilki’ hayata geçirmek için çalışıyorlar.

Köylerdeki süt toplama merkezlerinde kurulan ve dünyada bir ilk olan Birlikte Bir İlke Projesi ile Genç Liderler, güneş enerjisi ile termal batarya teknolojisini birleştiriyorlar.

Bu projenin hayata geçmesi için gerekli olan 100 bin TL’yi genç liderler “crowdsourcing” ile yaratmayı amaçlıyor ve tüm Türkiye’nin bu anlamlı hayale ortak olmasını bekliyorlar. Bu projenin yeterli kaynağı yaratması ve hayata geçmesi ile ‘birlikte bir ilke’ imza atmış olacaklar.

Burada sözü Cihan’a bırakmak istiyorum. Cihan seni YGA Zirvesi’nde dinleme şansım olmuştu. Çok etkileyici bir konuşma yapmıştın, duygulanmıştım. Ben seni tanıyorum ama yine de okuyucularımıza kısaca kendinden ve sonrasında Birlikte Bir İlke Projesi’nin detaylarından bahseder misin?

Cihan_Özalevli2010 yılında ODTÜ Makina Mühendisliği’nden mezun oldum, ODTÜ Makina Mühendisliği’nde Güneş Enerjisi üzerine yüksek lisansa başladım ve Purdue Üniversitesi’nde Yakıt Pilleri üzerine araştırma yaptım. 2011 yılında Roketsan’da Mekanik Tasarım Mühendisi olarak çalışırken, YGA ile tanıştım. Türkiye’nin dezavantajlı bölgelerindeki ilköğretim okullarında okuyan çocuklara gönüllü zaman ayırarak güneş enerjisini anlattım. 2013 yılında YGA Amerika Liderlik Kampı’na katılmaya hak kazandım. Ardından Roketsan’daki işimden ayrılarak, YGA’dan arkadaşlarım ile YGA Girişimleri bünyesinde faaliyet gösteren TYT şirketini kurduk.

Birlikte Bir İlke Projesi’nin temeli, Asude’nin de bahsettiği gibi 2013 yılında liseli YGA’lıların bir kampına dayanıyor. Bu kampta, öğrenciler Güneş Enerjisi ile soğutma fikrini ortaya attılar ve bunun nasıl mümkün olacağı ile ilgili çalışmaya başladılar. Birlikte düşündükçe, güneş enerjisi ile soğutmanın verimli ve uygulanabilir olduğunu gördük.

Birlikte Bir İlke Projesi’nde, termal batarya ile güneş enerjisi birlikte kullanarak, gerekli enerji arzını devamlı ve ucuz bir şekilde sağlıyorlar. TÜBİTAK onaylı bu sistem sayesinde elektrik kesintilerini önlüyor ve %30 enerji tasarrufu sağlıyorlar. Aynı zamanda süt soğutma merkezlerinde elektrik kesintilerinden dolayı soğumayan ve bozulan sütleri kurtarıyorlar ve yılda 60 ton süt israfını engelliyorlar. “Birlikte Bir İlke” ile genç liderler bir köyde yılda 10 ton karbondioksit salınımının önüne geçiyorlar.

İşin arkadaşındaki teknoloji gerçekten şu an dünyada bir ilk mi? Kaç kişilik bir ekip bu projeyi yürütüyor? Görev dağılımı nasıl?

Evet dünyada bir ilk. Esasında, bu projede kullanılan teknolojiler ayrı ayrı dünyada kullanılan şeyler. Fakat, bu projeyi dünyada ilk yapan teknolojilerin birlikte kullanımı. Güneşin olduğu zamanlarda, hem süt soğutulacak hem de termal bataryada bulunan su dondurulacak. Böylelikle güneşin olmadığı zamanlarda, buzun soğukluğundan faydalanıp süt soğutma işlemine devam edilebilecek. Bu şekilde sistem %30’luk bir enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

Teknik tarafta 6 kişilik YGA’lı mühendis bir ekip projeyi yürütüyor. Genel olarak tasarım, üretim ve güneş enerjisiyle entegrasyon gibi düşünebileceğimiz 3 ana kolda görev dağılımımız var.

Asude’nin de kısaca değindiği gibi şu an bir destek fonu da topluyorsunuz. Nasıl gidiyor bu süreç? TÜBİTAK size katkı sağladı mı?

Termal bataryanın ilk prototipi TÜBİTAK tarafından alınan destek ile tasarlandı ve üretildi. Ama bu projenin finansmanı dediğiniz gibi kitlesel fonlama yöntemi ile yapılıyor. Türkiye’de bağış yapma geleneğimiz pek yok. İnsanlar ancak, kötü bir olay sonrasında bir araya gelip maddi yardımlar yapıyorlar. Bunun dışında problemi çözmek için değil de, çıkabilecek problemleri çözmeye yönelik projelerde maddi yardım bulmak çok zor oluyor.

Aslında bu projede amacımız mümkün olduğunca çok kişinin bu işin içinde olmasını sağlamak. Teknik anlamda Dünya’da ilk kez uygulanacak olan bu projenin bence en büyük değeri, Türkiye’de kitlesel fonlamanın mümkün olduğunu gösterecek olması.

Bugün itibari ile 40.000 TL’nin üzerinde bir bağış toplanmış durumda ve liseli öğrenciler harıl harıl çalışmaya devam ediyorlar.

Asude YGA Kırsal Kampı nerede kurulacak? Bu proje o kampta mı hayata geçecek, bir anlamda lanse edilecek? Biraz bilgi verebilir misin?

Kırsal Kamp, Balıkesir Gönen’de 3 köyde hayata geçecek. 2 – 5 Eylül Tarihleri arasında gerçekleşecek kampta kitlesel fonlama yoluyla toplanan bağışlarla 3 köye kurulum yapılacak. Bu kampta hayallerini hayata geçirecekler.  YGA Ventures ekibi ile bu yeni teknolojinin kurulumunun altyapısını gerçekleştiriyor.

Cihan Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olduğunu düşündüğümüz zaman, senin gibi beyinlerin çok daha fazla proje üretmesi, bu ülkeye değer katması oldukça önemli. Çevrende eminim benzer eğitimlere sahip arkadaşlarınla iletişim halindesindir… Bu arkadaşların da senin gibi projeler de mi çalışıyor? Yoksa çoğu yurtdışına mı gitti? Sence bu arkadaşlarımızı bu ülke nasıl motive edebilir?

Şu an üzerine çalıştığımız projeler gerçekten güzel ve huzur veren projeler. Benim kişisel olarak huzurlu hissetmemin sebebi özüne güvenebileceğim insanlar ile birlikte çalışıyor olmam. Projeler daha iyi bir dünyaya hizmet ettiği için ayrıca huzur duyuyorum. Birlikte okuduğum arkadaşların bir kısmı akademik hayatlarına devam ediyor, bir kısmı da farklı sektörlerde çok önemli işler üzerine çalışıyorlar.

Babam, birçok baba gibi tıp okumamı istemişti, ben Makina Mühendisliği’ni tercih ettim. Türkiye’de birçok genç üniversite sınavı sonrasında tercih yaparken, maddi olarak sıkıntı çekmeyeceğini düşündüğü işleri tercih ediyor. Bu tarz tercih yapan arkadaşlarımın büyük bir bölümü işlerinden memnun değiller. Emeklerinin karşılığında bir değişiklik yaratma fırsatını yakalayamıyorlar. Çok kolay olmadığının farkındayım ama gençlerin maddi endişelerle plan yapmak yerine, kendilerini gerçekleştirebileceği işler üzerine çalışmaları gerekiyor. Bu düşüncede olduğunuzda ek bir motivasyona ihtiyaç duyulmadığını düşünüyorum.Yurt dışında çalışan arkadaşlarım da var. Eminim bazıları ilerde dönüp Türkiye’de katma değer yaratacak işler çıkaracaklar.

YGA Kırsal’da kuracağınız güneş enerjisi ile termal batarya teknolojisini birleştiren bir sistemi başka alanlara yaymayı düşünüyor musunuz Cihan? Başka benzer projeler var mı? Yoksa tamamen şu an bu konuya mı odaklanıyorsunuz?

Gönen’de başlayan bu projenin tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Türkiye’deki tüm süt toplama merkezlerinde ve süt çiftliklerine entegre edilebilecek bir sistem.

Bunun yanında termal batarya sistemi sadece soğuk depolama için değil aynı zamanda sıcak depolama için de kullanılıyor. Farklı bir güneş enerjisi teknolojisi olan, Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Sistemi ile entegre olarak çalıştığında, termal batarya, güneş enerjisi ile 24 saat kesintisiz enerji üretimini mümkün kılıyor. Önümüzdeki 3 yıllık süreçte, termal batarya ile ilgili çeşitli geliştirmeler yapacağız.

Asude & Cihan çok teşekkür ediyorum verdiğiniz değerli bilgiler için. Eminim yaptıklarınız birçok kişiyi heyecanlandırmış ve pazar günü geleceğe daha umutla bakmasını sağlamıştır. Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Çok teşekkür ederiz Ozan, ben son olarak şunu paylaşmak istiyorum. Birlikte Bir İlke Projesi’nin iki önemi var; biri lise öğrencilerinin bu kadar cüretkar bir hayali birlikte kurmaları ve birlikte hayata geçirmeleri, yani birlikte başarmayi başarmaları; ikincisi ise dünyada bir ilki hayata geçirmeleri, bunu da herkesi hayallerine ortak ederek fonluyor olmaları. Bu yöntem başarılı olunca bu projeler gibi diger ilklerin de önü açılacak. Benim desteğimle dünya mı değişecek demeyin, eğer birlikte ilklere imza atmanın önünü açmak istiyorsanız  www.birliktebirilke.org sitesi üzerinden veya 1343’e BİRLİKTE yazıp destek (Her bir SMS 5 TL katkı sağlamaktadır.) olun.

Biz de DigitalTalks olarak bir katkıda bulunacağız mutlaka. Projelerinizde, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Bu arada sizleri programınız müsait olursa mutlaka DigitalTalks Sonbahar15‘te bir oturumda ağırlamak istiyoruz. Şimdiden belirteyim 🙂 Görüşmek üzere.

Etiketler