SkyFund’ın İlk Yatırımı DroneBase’e Geldi

En büyük insansız hava aracı (İHA) üreticilerinden DJI, drone imparatorluğunu daha da büyütmek için risk sermayesi (VC) şirketi Accel ile beraber çalışmalara başlayıp SkyFund adı altında 10 milyon dolarlık bir fon oluşturmuştu. SkyFund’ın ilk yatırımı ise DroneBase isimli şirkete oldu. DroneBase, şirketlere projeleri için drone ve drone pilotları sağlayan bir şirket.

DroneBase’e yapılan yatırımın miktarı açıklanmamış olsa da, SkyFund ile yapılacak yatırımların alt limitinin 250 bin dolar olduğu biliniyordu.

DroneBase, Nisan ayında ticari olarak faaliyet göstermeye ve uluslararası, büyük hacimli şirketlere hizmet vermeye başladı. Şirket; ağırlıkla emlak firmaları, inşaat, maden ve enerji şirketleri için hizmet sunuyor. DroneBase’in hizmet bedelleri ise uçuş başına ortalama 400 ile 900 dolar arasında değişiyor. Şirketlerin kendi dronelarına (teknolojisinin de sürekliği geliştiğini hesaba katmak gerekiyor) ve pilotlarına sahip olması oldukça önemli bir maliyet kalemi. Bu yüzden birçok firma bu hizmeti kiralamayı ekonomik açıdan daha uygun buluyor.

DroneBase’in en büyük rakibi 25 milyon dolar yatırım alan SkyCatch. DroneBase’in kurucu ortaklarından Dan Burton SkyCatch’i şu şekilde eleştiriyor: “SkyCatch, en iyi işleri kendi için alırken, daha zorlu işleri kendi ağındaki diğer pilotlara yönlendiriyor.” Burton, DroneBase’in ise işleri daha adil bir şekilde pilotlar arasında dağıtan bir yapıya sahip olduğunu söylüyor.

DroneBase, DJI ile çalışarak tüm ekipmanlarını muhtemelen indirimli olarak belli bir seviyeye taşımış olacak ve farklı yerlerde, farklı projelerde çalışan pilotların hepsinin aynı ekipmana sahip olması ile birlikte elde edilen veriler standartlaştırmış olacak. Bu da DronesBase’in hizmet kalitesini yukarı çekecek. Diğer taraftan DJI ise kendi ürettiği ürünlerin nasıl bir performans sergilediğini ve nelerin pilotlara sıkıntı yaşattığını yakından görme fırsatı bulacak. Mayıs ayında aldığı yatırımla 8 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan DJI da bu yatırımdan oldukça fayda görecek gibi.

Etiketler