PayPal, eBay’den Ayrılma Sürecini Tamamladı!

PayPal bugün eBay’den ayrılma sürecini tamamlayarak Nasdaq borsasında PYPL sembolüyle işlem gören bağımsız bir şirket oldu. PayPal’ın üst yöneticileri, çalışanları ve iş ortaklarından oluşan ekip, PayPal butonuna basarak bugünkü Nasdaq seans açılışını yaptı.

PYPL+Nasdaq+Seans+AçılışıPayPal Başkanı ve CEO’su Dan Schulman, “Tüm dünyanın kullanımına açık dijital ödeme platformu ve en güvenilen dijital cüzdan olarak bağımsız bir şirket olmanın ve bizi bekleyen geleceğin heyecanını yaşıyoruz. Günümüzde mobil teknolojiler ödeme sistemlerini dönüştürüyor; daha kolay, güvenli ve ulaşılabilir hale getiriyor. Bağımsız bir şirket olarak PayPal’ı tüketicilerin hakkını koruma, e-ticaret şirketlerinin hayatını kolaylaştırma ve giderek daha büyük bir hızla dijitalleşen ödeme endüstrisinin geleceğini şekillendirme konusunda artan rolüyle daha da büyük fırsatların beklediğini görüyoruz.” dedi. Schulman sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirkete ve hissedarlarımıza uzun dönemli büyüme getirmek için gücümüzü artırmaya odaklandık. PayPal olarak eşsiz bir konuma sahibiz. Dijital ödemeleri daha da ileriye taşımayı, müşteri hizmetlerimizi daha da geliştirmeyi, inovasyona ve tüm platformlara açık teknolojiye yatırımı artırarak müşterilerimize ve iş ortaklarımıza online, mobil uygulamalar ve mağazalarda değer katmayı sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Dünyanın dört bir yanındaki insanların dijital paranın avantajlarından yararlanmasını sağlayan PayPal, 2014 yılında toplam 235 milyar dolarlık ödeme hacmine imza attı ve 8 milyar doların üzerinde gelir elde etti. 235 milyar dolarlık bu hacmin 46 milyar doları mobil cihazlar üzerinden gerçekleşti. PayPal şu an 203 ülkede 169 milyon aktif müşteriye hizmet veriyor.

PayPal, 2002 yılında eBay tarafından 1.5 milyar dolara satın alınmadan önce de Nasdaq borsasında “PYPL” sembolüyle işlem görüyordu. Schulman, “eBay’deki dostlarımıza son 12 yıldaki destekleri ve işbirlikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diye ekledi.

Şirketlerin ayrılma süreci kapsamında, kayıt tarihi olarak kabul edilen 8 Temmuz 2015’te eBay hisse senedi sahiplerine 17 Temmuz 2015’te her bir eBay hissesine karşılık bir PayPal hissesi dağıtıldı. 6 Temmuz 2015 tarihinden bu yana Nasdaq’ta “ihraç edilen” PayPal hisseleri yatırımcılara geçici olarak “PYPLV” sembolüyle sunuldu. PayPal hisselerinin ihracı 17 Temmuz seans kapanışında son buldu. Bugün itibariyle PayPal hisseleri “PYPL” sembolüyle Nasdaq’ta normal yoldan sunulmaya başlandı.

Etiketler