Alibaba İnternet Bankası Lanse Etti!

Hissederları arasında Alibaba’nın da olduğu MYbank geçtiğimiz perşembe günü lanse edildi. Bankanın ana hedef kitlesi büyük bankalardan kredi almakta zorlanan küçük işletmeler.

Alibaba’nın genel merkezinin de bulunduğu Hangzhou’da yerleşik olan MYbank; küçük işletmelere, bireysel tüketicilere ve kırsal kesimdeki kişileri hedefleyeceğini açıkladı. Alibaba’nın iştiraki olan Ant Finansal Servisler’in %30 sahibi olduğu MYbank’ın şirketlere 5 milyon yuan’a (800.000 $) kadar kredi verileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında New York Borsası’nda dünyanın en büyük halka açılmasını gerçekleştiren Alibaba’nın şu an piyasa değeri 206 milyar $ seviyesinde. MYbank Alibaba’nın finans sektöründe hayata geçirdiği ilk girişim değil. Yuebao adında yatırım fonu ile geleneksel mevduattan daha fazla getiri sunarak devlet bankalarını sarsmıştı.

Geçen sene Çin, çok sayıda özel bankanın faaliyet göstermesini onayladı. Bu bankalar arasında Alibaba’nın rakibi Tencent tarafından da yatırım alan bir banka da vardı. Çin pazarında daha önce sadece Minsheng ve Ping An adında iki banka faaliyet gösteriyordu. Mevcut devlet bankaları ise küçük ve orta boy işletmelere kredi vermek konusunda oldukça isteksiz faaliyet gösteriyor. Bu MYbank için Çin’de kendine anlamlı bir pazar payı elde etmesi için bir fırsat olabilir.

 

Etiketler