Drone Sahipleri Bu Uygulamayı Yüklemeli!

İnsansız hava araçları drone’lara gerek ticari gerekse de hobi amaçlı ilgi her geçen gün artıyor. Drone’ların beraberinde getirdiği faydaları en üst düzeyde korurken taşıdığı riskleri en aza indirmek en sağlıklı yol gibi gözüküyor. İşte bu bakış açısı ile Amerika’da, Federal Havacılık Kurumu drone sahiplerinin kullanımı için çok yakında bir mobil uygulamayı yayınlayacağını açıkladı.

İlk aşamada iOS versiyonu olacak “B4UFLY” adlı uygulamanın yaz ayında 1.000 beta test kullanıcısı tarafından denenmesi planlanıyor. İlerleyen dönemde Android versiyonu da yayınlanacak uygulama ile hobi amaçlı drone kullanan kişilere ABD’de nerede ve ne zaman drone kullanmanın güvenli olduğunun öğretilmesi amaçlanıyor.

Federal Havacık Kurumu (The Federal Aviation Administration) ayrıca Mayıs ayı başında CNN, PrecisionHawk ve BNSF Railway ile işbirliğine giderek “The Pathfinder Program” adında bir çalışmayı başlatmıştı. Bu çalışmada CNN drone’ları kullanarak yeni haber toplama metotlarını, BNSF ise tren yollarındaki altyapıyı ve hasarları araştıracak, bir drone üreticisi olan PrecisionHawk da sahip olduğu teknolojiyi kırsal alandaki bitkilerin izlenmesi için kullanacak.

İnsansız hava araçlarının ilerleyen yıllarda hayatımızda çok önemli yerlere sahip olacağını ve birçok iş kolunu derinden etkileyeceğini söylemek için çok uzak görüşlü olmaya gerek yok diye düşünüyoruz.

Etiketler