Grab Destekli Superbank Endonezya’da Otomatik Tasarruf Ürününü Tanıttı

Grab ve Singtel tarafından desteklenen Endonezya’nın dijital bankası Superbank, Celengan adlı yeni bir tasarruf özelliğini tanıttı. Uygulama üzerinden erişilebilen hizmet, kullanıcıların her gün otomatik olarak belirli bir miktar para biriktirmesine olanak tanıyor.

Bahasa Endonezyacasında “kumbara” anlamına gelen bu özellik sayesinde kullanıcılar günde 0,07 ABD doları gibi düşük bir miktarla tasarruf etmeye başlayabiliyor. Sanal kumbara 333 ABD Dolarına ulaştığında otomatik olarak “kırılacak”.

Celengan ayrıca lansman sırasında yüksek faiz oranı sunma konusunda diğer digibankalarla benzer bir eğilimi sürdürüyor. Superbank yıllık %10 sunuyor. Akulaku destekli Bank Neo Commerce daha önce %8 ve SeaBank %7 faiz oranı sunuyordu.

Superbank Şubat 2023’te Bank Fama’dan yeniden markalaşmıştı. O zamandan bu yana kadın girişimciler için işletme sermayesi kredileri ve startuplar için 40 milyon dolarlık bir fon gibi finansman ürünlerini piyasaya sürmüş olsa da, Celengan -temel ürünler dışında- bankanın ilk tüketici odaklı teklifi gibi görünüyor.

Grab ve Singtel’in 2022’de lanse ettiği Superbank’ın Singapur’daki muadili olan GXS Bank da kişisel bir tasarruf ürünü, kişisel bir kredi ürünü ve bir banka kartı çıkardı. Ayrı olarak, Grab’in 2019’da Mastercard ile lanse ettiği GrabPay Card, Haziran 2024’ten itibaren kullanımdan kaldırılacak ve bu da muhtemelen GXS’e fayda sağlayacak.

Bu arada, Grab’ın Malezya’daki dijital bankası GXBank, Kasım 2023’te faaliyete geçerek ülkenin ilk dijital bankası oldu. Uygulama, yıllık %3’e kadar günlük faiz kazandıran Pockets adlı hedefli tasarruf hesabı özelliği sunuyor.

Etiketler