Bloomberg News’in Haberine Göre Apple, iPhone’un Üretken Yapay Zeka Özellikleri İçin OpenAI ile Tekrar Görüşüyor

Bloomberg News’in Cuma günü bildirdiğine göre Apple, OpenAI ile bu yılın sonlarında iPhone’da tanıtılacak bazı yeni özellikleri güçlendirmek için startup’ın üretken yapay zeka teknolojisini kullanma konusunda yeniden görüşmeler gerçekleştiriyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırılan haberde, şirketlerin potansiyel bir anlaşmanın şartlarını ve OpenAI özelliklerinin Apple’ın bir sonraki iPhone işletim sistemi iOS 18’e nasıl entegre edileceğini görüşmeye başladıkları belirtildi.

Apple ve OpenAI, Reuters’in yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Bloomberg geçtiğimiz ay Apple’ın yeni iPhone özellikleri için Google’ın Gemini chatbot’unu lisanslamak üzere görüşmeler yaptığını bildirmişti.

Bloomberg haberinde, Apple’ın hangi ortaklarla çalışacağı konusunda nihai bir karar vermediği ve hem OpenAI hem de Alphabet Inc’in Google’ı ile bir anlaşmaya varabileceği veya tamamen başka bir partner seçebileceği belirtildi.

Apple, yazılı komutlara insan benzeri yanıtlar üretebilen üretken yapay zekayı ürünlerine dahil etme konusunda Microsoft ve Google gibi rakiplerinden daha yavaş davrandı.

Apple CEO’su Tim Cook Şubat ayında yaptığı açıklamada şirketin üretken yapay zekaya “önemli ölçüde” yatırım yaptığını ve bu yıl içinde teknolojiyi kullanma planları hakkında daha fazla bilgi vereceğini söyledi.

Etiketler