Spotify, Apple’ın AB Kullanıcıları İçin Uygulama İçi Fiyatlandırma Bilgileri İçeren Güncellemesini Reddettiğini Açıkladı

Spotify Perşembe günü yaptığı açıklamada, Apple’ın Spotify’ın Avrupa Birliği’ndeki kullanıcılar için uygulama içi fiyatlandırma bilgileri içeren iOS uygulamasının yeni sürümünü reddettiğini söyledi.

İsveçli şirket, Çarşamba günü X’te yayınlanan bir gönderide, Avrupa Komisyonu’nun müzik akışı davasında aldığı karara göre asgari gereklilik olan temel fiyatlandırma ve web sitesi bilgilerini içeren uygulamasının yeni bir sürümünü Apple’a gönderdiğini belirtti.

Spotify, Apple’ın doğrudan şirkete gönderdiği yanıtta güncellemeyi reddettiğini söyledi.

Apple ve Avrupa Komisyonu, Reuters’in yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Spotify sözcüsü yaptığı açıklamada, “Apple, Apple’a yeni bir vergi ödemediğimiz sürece fiyatlarımız hakkında müşterilerimizle iletişim kurmaya çalıştığımız için güncellememizi reddederek Avrupa Komisyonu’nun kararına bir kez daha karşı çıktı. Tüketicileri ve geliştiricileri umursamamaları, yalnızca yasayı küçümsemeleri ile eşleşiyor.” dedi.

Mart ayında Brüksel, Apple’a, App Store’daki kısıtlamalar yoluyla müzik servisi rakiplerinin rekabetini engellediği için 1,84 milyar avro (1,97 milyar dolar) para cezası verdi; bu, Spotify’ın 2019’da yaptığı bir şikayetin ardından AB’deki ilk antitröst cezasıydı.

Bu ayın başlarında Apple, Avrupa Birliği yasal düzenlemelerine uymak için Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki App Store’daki müzik servisi uygulamalarının kullanıcıları dijital hizmetleri satın almanın diğer yolları konusunda bilgilendirmesine izin verecek önlemleri duyurmuştu.

Apple’ın teklifi kapsamında Spotify ve diğer yayın hizmetleri, kullanıcıları App Store dışındaki ödeme seçenekleri konusunda bilgilendirmek için web sitelerine bağlantılar ekleyebilecekti. Ancak Spotify, Apple’a gönderilen yeni sürümde uygulama içi bağlantının yer almadığını belirtti.

Etiketler