NYT’ye Göre OpenAI’ın Değeri Anlaşmadan Sonra 80 Milyar Dolar Oldu

New York Times’ın Cuma günü paylaştığı habere göre, Microsoft destekli OpenAI, yapay zeka şirketine 80 milyar dolar veya daha fazla değer biçen bir anlaşmayı tamamladı. Haberde, şirketin mevcut hisselerini, risk sermayesi şirketi Thrive Capital’in önderlik ettiği ihale teklifiyle satacağı belirtildi.

Haberde, anlaşmaya göre çalışanların, işletme için para toplanan geleneksel finansman turu yerine şirketteki hisselerini nakde çevirebilecekleri belirtildi.

Geçen yılın başında da benzer bir anlaşmaya varılmıştı. Habere göre, risk sermayesi şirketleri Thrive Capital, Sequoia Capital, Andreessen Horowitz ve K2 Global’in, 29 milyar dolar değerleme üzerinden ihale teklifiyle OpenAI hisselerini satın almayı kabul ettiği belirtildi.

OpenAI’ın ChatGPT’sinin 2022’nin sonlarında piyasaya sürülmesi, yapay zeka konusunda heyecan uyandırdı ve şirketleri teknolojinin gücünden yararlanmanın yollarını keşfetmeye teşvik etti.

OpenAI CEO’su Sam Altman’ın da, dünyanın çip üretme kapasitesini artırmak ve yapay zeka ile ilgili yeni araçlar geliştirmek amacıyla bir çip girişimi için fon toplama konusunda görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.

Etiketler