Nokia, Sanayi Çalışanları İçin Yapay Zeka Asistanını Tanıttı

Teknoloji şirketi Nokia çarşamba günü, gerçek zamanlı verilere dayalı hatalı makineler hakkında uyarılar ve fabrika çıktısını artırmanın önerilen yolları da dahil olmak üzere sanayi çalışanları için mesajlar üreten yapay zeka destekli bir aracı tanıttı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “MX Workmate” aracının, Nokia’nın endüstriyel müşteriler tarafından kullanılan mevcut iletişim teknolojisini, insan benzeri metinler yazmak için üretken AI büyük dil modellerinden (LLM’ler) yararlanarak genişleteceği belirtildi.

Nokia Kurumsal Çözümler Pazarlama Yöneticisi Stephane Daeuble, Reuters’e verdiği demeçte, bunların arasında makine arızasıyla ilgili erken uyarıların yanı sıra onarım için önerilen eylemler, üretim kalitesini ve oranlarını artıracak çözümler veya fabrikalardaki kazalarla mücadeleyi içerebilecek yönlendirmeler olabileceğini söyledi.

Finlandiya merkezli üretici, diğer kullanımların yanı sıra halihazırda şirket içi iletişime olanak tanıyan veya endüstriyel şirketlerin makine sensörlerinden gelen verilere bağlanmasına yardımcı olan 4G ve 5G teknolojisi sağlıyor.

“Şimdi fikir, çalışanın tüm bu veriyi anlamasına yardımcı olacak bir asistanımızın olmasıdır.” dedi Daeuble ve eklemede bulundu; “Nokia, üreticilerin nitelikli personel eksikliği ile başa çıkarken bu aracı kullanıma sunuyor.”

ChatGPT tarafından geçen yıl popüler hale getirilen üretken yapay zeka, insana benzer içerikler oluşturabilir ve regülasyonu henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen, birçok uzman bu durumun yasal veya etik sorunlar yaratacağından endişe duyuyor.

“Nokia’nın aracı işletme teknolojisi (OT) düzenlemelerine uyumludur, ancak şirketlerin “geleceğe dönük” teknolojiye güvenmesi için önce endüstriler arasında çalışması için uygun test ve ayarlama sürecine ihtiyaç duyabilir.” dedi Daeuble.

Bazı yönler hala araştırma aşamasında olabilir, bu da AI halüsinasyonuyla başa çıkmayı içerir, ancak araç doğru ve açık olmalıdır. Ve takip edilebilir ve düzenlenmiş olmalıdır diye ekledi ve AI istemlerini (prompt) onaylayan bir kişinin ilk güvenlik önlemleri olacağını belirtti.

Etiketler