Mastercard Yeni Biyometrik Hizmetiyle Şifreleri Ortadan Kaldırmayı Planlıyor

Mastercard, yeni bir biyometrik kimlik doğrulama hizmetiyle şifreleri tarih kitaplarına göndermeyi umuyor.

Mastercard, FIDA Alliance‘a katılmasının üzerinden on yılı aşkın bir süre geçtikten sonra, yeni hizmetinin işletmelerin uygulamalara veya web sitelerine giriş yapan ve çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılar için biyometriyi entegre etmesini kolaylaştıracağını belirtiyor.

Hizmet, en son FIDO standartlarını temel alıyor. İlgili uygulamaya veya web sitesine erişim sağlamak için kullanıcının telefonunda saklanan ve yalnızca parmak izi veya yüz gibi biyometrik verilerle açılabilen bir geçiş anahtarı kullanılıyor.

Mastercard, teknolojinin yalnızca şifrelerden daha güvenli olmadığını, aynı zamanda çok faktörlü kimlik doğrulamadan da daha kullanışlı olduğunu söylüyor.

Kimlik doğrulama, birden fazla uygulama veya cihaz arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan tarayıcı veya mobil uygulama içerisinde, FaceID veya parmak izi gibi kullanıcının tercih ettiği biyometrik bilgilerle gerçekleştirilebilir. Hizmet, tüm kart markalarını ve kartların ötesindeki diğer ödeme şekillerini destekliyor.

Mastercard’ın kimlik ürünleri ve inovasyondan sorumlu başkan yardımcısı Dennis Gamiello şunları söylüyor: “Teyit edilmiş veri ihlallerinin yaklaşık %80’i zayıf veya çalınmış parolalarla ilgilidir. Çok faktörlü kimlik doğrulamada kullanılan tek kullanımlık parolalar da dahil olmak üzere parolaların güvenlik açığı daha dijital bir dünyaya geçtikçe artıyor.

“Bu nedenle şifreyi kişiyle değiştirmemiz gerekiyor. Biyometri de dahil olmak üzere daha kusursuz ve güvenli kimlik doğrulamasına geçişi hızlandırarak şifreleri kalıcı olarak değiştirmek için dünya çapındaki ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.”

Etiketler