Sam Altman, OpenAI’ın CEO’luk Görevinden Kovuldu

OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, yapay zeka destekli sohbet botları ChatGPT ve GPT-4’ün arkasındaki isim, şirketin yönetim kurulu tarafından beklenmedik bir şekilde görevinden alındı.

Microsoft destekli OpenAI Cuma günü yaptığı açıklamada; yönetim kurulunun, Altman’ın şirketi yönetme becerisine olan güvenini kaybetmesinin ardından “liderlik geçişine” karar verdiğini belirtti.

Şirketin blogunda yapılan açıklamada, “Bay Altman’ın ayrılışı, yönetim kurulu tarafından yapılan bir değerlendirme sürecinin sonucunda gerçekleşti. Yönetim kurulu, Altman’ın iletişimlerinde tutarlı olmadığı ve bu durumun yönetim kurulunun sorumluluklarını yerine getirmesini engellediği sonucuna vardı.” denildi.

Yönetim kurulu, Altman’ın katkıları için minnettar olduklarını ancak “ilerlememiz için yeni liderliğin gerekli olduğuna karar verdiklerini” belirtti.

Şirket veya yönetim kurulu, Altman’ın ayrılış nedenine dair ayrıntılı bilgi vermedi.

Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati, 90 milyar dolarlık şirketi yönlendirecek daha kalıcı CEO yerine geçici olarak atandı.

Altman, bu hafta San Francisco’daki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği forumundaki bir panel tartışmasında şirketi temsil etmişti.

Açıklamanın hemen ardından X platformunda Altman, bu kadar yetenekli insanlarla çalışmayı sevdiğini ve şirketi yönetmenin kişisel olarak dönüştürücü olduğunu söyledi.

Altman, X’teki sonraki gönderilerinde kovulmasının “tuhaf bir deneyim” olduğunu ve “hala hayattayken kendi cenaze töreninizdeki anma konuşmasını okumak gibi” olduğunu belirtti.

Semafor haber sitesinin bu yılın başlarında bildirdiğine göre, Mark Zuckerberg gibi diğer teknoloji kurucularının aksine Altman’ın OpenAI’de hissesi yoktu ve her an kovulabilirdi.

Altman’ın sürpriz ayrılışı teknoloji sektörü genelinde tepkilere yol açtı. Google’ın eski CEO’su Eric Shmidt, X’teki paylaşımında Altman’ı “kolektif dünyamızı sonsuza dek değiştiren bir kahraman” olarak tanımladı.

OpenAI’yı Altman ve Elon Musk’la birlikte kuran OpenAI başkanı Greg Brockman, haberin çıkmasından kısa bir süre sonra kendisinin de şirketten ayrılacağını duyurdu.

The Information adlı teknoloji haber sitesi, OpenAI’dan Cuma akşamı üç üst düzey araştırmacının da istifa ettiğini belirtti.

Güncelleme:

Sam Altman bugün X’te yaptığı paylaşımda “OpenAI ekibini çok seviyorum.” dedi. Şu an kesin olmamakla beraber Sam Altman’ın görevine geri döneceği konuşuluyor.

Etiketler