Japonya, Çip Endüstrisine Ekstra Bütçeyle 13 Milyar Dolar Destek Verecek

Japonya hükümeti, çip endüstrisini güçlendirme çabalarını desteklemek için yaklaşık 2 trilyon yen (13 milyar dolar) tahsis edecek ve bu, Asya ülkesinin kritik sektördeki geçmişteki ihtişamını geri kazanmaya yönelik son hamlesine işaret ediyor.

Ülke, son yıllarda üretimdeki üstünlüğünü kaybeden çip yapım araçları ve malzemelerinin önde gelen tedarikçisi konumunda ve şimdi çip üreticilerine kapasite geliştirmeleri için sübvansiyonlar sağlıyor.

Bu mali yıl için ek bir bütçe aracılığıyla tahsis edilecek fonların bir kısmının, Tayvanlı çip üreticisi TSMC ve Hokkaido’da son teknoloji çipler üretmeyi amaçlayan çip üretimi girişimi Rapidus’u desteklemek için kullanılması bekleniyor.

Çip endüstrisi tahsisi, Başbakan Fumio Kishida’nın hükümetinin Cuma günü onayladığı 2023 ekstra bütçesinde vaat ettiği 13,1 trilyon yenlik harcamanın bir parçası.

Harcamaları finanse etmek için Japonya’nın 9 trilyon yene (59,8 milyar dolar) yakın tahvil ihraç etmesi, borçların şişmesiyle ilgili bazı endişeleri artırıyor.

Etiketler