Hindistan Ay’ın Güneyine İniş Yapan İlk Ülke Oldu ve Chandrayaan-3 Gezici Aracı Rampadan İnerek Ay Yüzeyinde Dolaşmaya Başladı

Hindistan’ın Chandrayaan-3 adlı insansız uzay aracı Çarşamba günü Ay’ın güney kutbunun yakınlarına  başarılı bir şekilde indi. Hindistan böylece Ay’ın güney kutbunun yakınlarına iniş yapan ilk ülke oldu.

Hindistan Uzay Araştırma Ajansı (ISRO) Başkanı Sreedhara Panicker Somanath, “Hindistan Ay’da” diyerek gelişmeyi dünyaya duyurdu.

Bu başarı ile Hindistan, Ay’a yumuşak iniş gerçekleştiren dördüncü ülke oldu. Ay’ın güney kutbuna inen ilk ülke oldu. Daha önce Sovyetler Birliği, ABD ve Çin Ay’a yumuşak iniş gerçekleştirdi. Ancak bu ülkelerin hepsi ekvator çizgisine yakın bir yere inmişti.

ISRO, uzay keşif aracının sorunsuz şekilde Ay’a inişini canlı yayınladı.

Hindistan’ın uzay aracınını yolculuğu, 14 Temmuz’da başladı. Bu yolculuk, Ay’ın pek bilinmeyen güney kutbunun daha iyi araştırılmasına olanak sağlaması açısından önem taşıyor.

Chandrayaan-3, ileride istasyon kurulmasını destekleyebilecek buz kütlelerinin varlığı nedeniyle uzay ajansları ve özel şirketler için özel önem taşıyan Ay’ın güney kutbuna iniş gerçekleştiren ilk uzay aracı oldu.

Hindistan’ın güney eyaleti Andhra Pradesh’teki ana uzay üssünden fırlatılan uzay aracının yolculuğu, yine güney kutbunu incelemek için atılan Rus uzay aracının Ay’a çarpıp imha olmasından bu yana daha fazla önem kazanmıştı.

Chandrayaan-3, Ay’da gelecekte yapılacak araştırmalar, Ay’da olası yaşam için oksijen, yakıt ve su kaynağı olabilecek buzulları güney kutbunda kapsamlı bir şelide incelemeyi hedefliyor.

Hindistan Uzay Araştırma Ajansı, bugün X’ten (eski adıyla Twitter) yaptığı paylaşımda Chandrayaan-3 gezici aracının (rover) rampadan başarılı bir şekilde inerek ayın yüzeyine ulaştığını belirtti.

Etiketler