PayPal Kendi Stablecoin’ini Piyasaya Sürüyor

PayPal, dijital ödemeler ve web3 için tasarlanmış ve en yaygın kullanılan borsalarla, cüzdanlarla ve Web3 uygulamalarıyla uyumlu olacak şekilde ABD doları cinsinden bir stablecoin piyasaya sürüyor.

PayPal USD tamamen ABD doları mevduatları, kısa vadeli ABD hazine bonoları ve benzer nakit eşdeğerleri ile destekleniyor ve ABD doları karşılığında 1:1 endeksli olarak kullanılabiliyor.
Pazartesinden itibaren başlayan ve önümüzdeki haftalar boyunca yaygınlaşacak şekilde, uygun ABD’li PayPal müşterileri, satın aldıkları USD karşılığında token alabilecekler. Bu tokenleri harici cüzdanlara transfer edebilecek, kişiden kişiye ödeme yapabilecek, PayPal tarafından desteklenen mağazalarda alışverişlerini kripto para varlıklarıyla finanse edebilecek ve ayrıca kripto paralarını PayPal USD’ye çevirebilecekler.

PayPal’ın Başkanı ve CEO’su Dan Schulman, “Dijital para birimlerine geçiş, hem dijital hem de ABD doları gibi fiat (itibari) para birimine kolayca bağlanabilen istikrarlı bir araç gerektiriyor.” ifadesini kullanıyor. Schulman ayrıca, “Sorumlu inovasyon ve uyumluluk konusundaki kararlılığımız ve müşterilerimize yeni deneyimler sunma konusundaki geçmişimiz, PayPal USD aracılığıyla dijital ödemelerin büyümesine katkıda bulunmak için gerekli temeli sağlıyor.” şeklinde belirtiyor.

Mevcut stablecoin hacminin çoğu web3’e özgü ortamlarda kullanılıyor, ancak PayPal’ın küresel marka bilinirliğinin yeni ödeme varlığını ana akıma taşıyacağı kesin görünüyor. Schulman, PayPal USD’nin ilk günden itibaren web3 ekosistemiyle uyumlu olacağını ve yakında Venmo’da da kullanılabileceğini söylüyor.

Ethereum blok zincirinde yayınlanan bir ERC-20 tokenı olan PayPal USD, Paxos Trust Company tarafından yönetilmekte. Token’e güven oluşturmak amacıyla Paxos, PayPal USD için rezervleri oluşturan enstrümanları özetleyen halka açık bir aylık Rezerv Raporu yayınlayacak. Paxos ayrıca PayPal USD rezerv varlıklarının değerine ilişkin kamuya açık bir üçüncü parti onaylı bir rapor da yayınlayacak.

Etiketler