Araba Kiralama Nedir?

Bu bir advertorial’dır.

Araba kiralama bireylerin veya işletmelerin belirli bir süre için araçları kiralamak suretiyle taşımacılık ihtiyaçlarını karşıladığı bir hizmet modelidir. Bu yöntem araç sahibi olmanın getirdiği maliyetleri ve sorumlulukları taşımadan, istenilen dönemde kaliteli taşıtı kullanma olanağı sunar. Genellikle seyahat, tatil, iş gezileri, taşıma ihtiyaçları veya araçlarının bakım süreçlerinde insanlar ve işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Araba kiralama farklı araç türlerinin belirli süre için belirli ücret karşılığında kiralanması prensibine dayanır. Kiralama süresi birkaç saatlik kısa süreli kiralamalardan birkaç aya kadar uzun süreli kiralamalara kadar değişebilir. Kiralama şirketleri müşterilerine farklı araç modelleri, markaları ve donanım seviyeleri arasından seçim yapma imkânı sunmaktadır.

Araba kiralama hizmeti alırken günlük veya haftalık ücret ödenmektedir. Söz konusu ücret genellikle aracın markasına, modeline, kiralama süresine, alınacağı ve iade edileceği yere göre değişir.  Bunun dışında sözleşmeler de yapılmaktadır. Kiralama anlaşmaları, kiracının ve kiralayanın hak ve sorumluluklarını belirleyen sözleşmeleri içerir. Bu sözleşmelerde genellikle,

 • Kiralama ücreti
 • Sigorta koşulları
 • Yakıt politikası
 • Kilometre sınırları
 • Aracın iade edilmesi gereken durumu gibi detaylar yer alır.

Araba neden kiralanır sorusuna pek çok yanıt verilebilir. Esneklik, konfor ve maliyet etkinliği gibi avantajları nedeniyle birçok kişi ve işletme için tercih edilen bir seçenektir. Özellikle seyahat ederken veya farklı şehirlerde geçici olarak bulunduğunuzda, kiralık araç kullanmak yerel ulaşım zorluklarını ortadan kaldırabilir. Ayrıca araç sahibi olmanın getirdiği bakım, onarım ve sigorta gibi masraflarla uğraşmak zorunda kalmadan çözüm bulabilmektedir.

Araba Kiralama Nasıl Yapılır?

Rent a car işlemi bireylerin veya kuruluşların belirli süre için araçları kiralamak amacıyla kiralama şirketleriyle yaptığı anlaşma sürecini içerir. Bu süreç aşağıdaki adımların takip edilmesiyle gerçekleştirilir:

 • İlk adım hangi amaçla araç kiralanacağının belirlenmesidir. Seyahat, iş gezisi, taşıma ihtiyacı gibi faktörler, aracın tipini, boyutunu ve özelliklerini etkileyebilir.
 • Güvenilir ve saygın kiralama şirketi seçmek önemlidir. Türk Hava Yolları ile işbirliği içinde olan Avis ve Budget ile avantajlı fiyat seçenekleriyle araç kiralayabilirsiniz.
 • Kiralama şirketlerinin genellikle çeşitli araç modelleri ve tipleri bulunur. İhtiyacınıza en uygun aracı seçmek için araçların özelliklerini, boyutunu, yakıt verimliliğini ve donanım seviyesini göz önünde bulundurmalısınız.
 • Seçtiğiniz aracı rezerve etmek için Türk Havayolları yönlendirmesi ile işlem yapabilirsiniz.
 • Kiralama anlaşmasının tüm şartlarını dikkatlice okunmalıdır. Kiralama süresi, ücretlendirme, sigorta kapsamı, kilometre sınırları, yakıt gibi önemli bilgileri içeren anlaşmayı iyice anlaşılmalıdır.
 • Kiralama işlemi için genellikle sürücünün geçerli sürücü belgesi, kimlik ve ödeme yöntemi gereklidir. Kiralama şirketi, hangi belgelerin gerekli olduğunu bildirecektir.
 • Kiralama ücretini ödemek için belirtilen ödeme yöntemlerini kullanılmalıdır. Kredi kartı genellikle en yaygın ödeme yöntemidir. Ödemenin yapıldığından ve teminatın alındığından emin olmalıdır.

Kiralama şirketiyle belirlediğiniz yer ve tarihte aracınızı teslim alabilirsiniz. Araç iadesi için de belirlenen tarihi ve yeri takip etmelisiniz. Araç iade edilirken, yakıt seviyesi ve aracın genel durumu kontrol edilir. Peki araç kiralama yaparken en uygun fiyatları nasıl bulabilirsiniz?

En Ucuz Araba Kiralama Nasıl Bulunur?

Araba kiralama fiyatları, seçilen aracın özelliklerine ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Ancak araç modeli ne olursa olsun en avantajlı fiyatlarla araç kiralamak için Türk Hava Yolları’nı kullanabilirsiniz. Avis veya Budget’tan araç kiralayarak her kiralamaya 500 mil puan, kiralama süresine bağlı olarak +4000 puan kazanabilirsiniz.

Araba Kiralamada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rent a car dikkatli ve bilinçli bir yaklaşım gerektiren işlem olduğundan, çeşitli faktörlere dikkat etmek önemlidir. Kiralama sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken bazı kritik noktalar şöyledir:

 • Güvenilir, tanınmış ve iyi itibara sahip kiralama şirketi seçmek, sorunsuz deneyim yaşamanız için önemlidir.
 • Kiralama anlaşmasını dikkatlice okunmalı ve anlaşılmalıdır.
 • Kiralama şirketinin sunduğu sigorta kapsamı incelenmelidir.
 • Kiralama anlaşmasında belirtilen kilometre sınırlarını dikkate almalıdır.
 • Yakıt politikası önemlidir. Aracı ne kadar yakıtla teslim aldığınıza dair kayıt tutulmalı ve aynı seviyede iade edilmelidir. Aksi takdirde kiralama şirketi fazladan yakıt ücretleri talep edebilir.
 • Araç teslim alınırken, varsa dışarıdan gelen hasarları ve aracın genel durumunu kontrol edilmelidir.

Araç kiralama fiyatları dışında bu gibi konulara genel anlamda dikkat etmek şarttır. Türk Hava Yolları aracılığı ile kiraladığınız araçlarda haklarınız her zaman korunmaktadır. Ayrıca avantajlı fiyatlarla işlemler tamamlanmaktadır.

Etiketler