Google’ın Yapay Zekalı Sohbet Robotu Bard, ChatGPT ile Mücadele Etmek İçin Avrupa ve Brezilya’ya Açılıyor

Alphabet, yapay zekalı sohbet robotu Bard’ı geçtiğimiz Perşembe günü Avrupa ve Brezilya’da piyasaya süreceğini açıkladı; bu, ürünün Şubat ayındaki lansmanından bu yana en büyük genişlemesi ve Microsoft destekli rakibi ChatGPT ile karşı karşıya gelmesi anlamına geliyor.

Bard ve ChatGPT, kullanıcılarla sohbet etmek ve sayısız soruyu yanıtlamak için üretken yapay zeka kullanan programlar. Ürünler, ihtiyatla karşılanan küresel bir heyecana yol açtı.

Şirketler, reklam ve bulut gelirlerinde çok daha fazlasını elde etme umuduyla milyarlarca yatırım yaparak yapay zeka kervanına atladılar. Bu haftanın başlarında milyarder Elon Musk da, ekibinde Google, Microsoft ve OpenAI’deki birkaç eski mühendisin de yer aldığı, uzun zamandır konuşulan yapay zeka girişimi xAI’yi lanse etti.

Google da şimdi Bard’a dünya çapında geçerli olacak yeni özellikler ekledi.

Google kıdemli ürün direktörü Jack Krawczyk bir blog postunda “Bugünden itibaren Bard ile Arapça, Çince, Almanca, Hintçe ve İspanyolca dahil olmak üzere 40’tan fazla dilde işbirliği yapabilirsiniz.” ifadesinde bulundu.

“Bazen bir şeyi yüksek sesle duymak fikrinize farklı bir şekilde yaklaşmanıza yardımcı olabilir… Bu, özellikle bir kelimenin doğru telaffuzunu duymak ya da bir şiir veya senaryoyu dinlemek istediğinizde yardımcı olur.”

Bard’ın AB’deki lansmanı yerel gizlilik düzenleyicileri tarafından engellenmişti. Krawczyk, Google’ın o zamandan bu yana şeffaflık, seçim ve kontrol konularında güvence vermek için gözlemcilerle görüştüğünü söyledi.

Bard’ın mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Amar Subramanya gazetecilere verdiği brifingde, kullanıcıların verilerinin toplanmasını engelleyebileceklerini de sözlerine ekledi.

Google, yapay zeka sistemini eğitmek için kullanıcıların kişisel bilgilerini kötüye kullandığı iddiasıyla ABD’de yeni bir toplu davayla karşı karşıya kaldı.

Subramanya, bir Bard uygulaması geliştirme planları olup olmadığı konusunda yorum yapmayı reddetti.

“Bard bir deney.” diye ekledi. “Cesur ve sorumlu olmak istiyoruz.”

Bununla birlikte, ChatGPT’nin web sitesine yönelik aylık trafiğin ve tekil ziyaretçilerin Haziran ayında ilk kez azaldığını gösteren istatistikler yeniliğin cazibesinin düşüş gösterdiğinin işareti olabilir.

Etiketler