Financial Times’ın Haberine Göre Almanya Intel’in Çip Fabrikası İçin Ek Sübvansiyon Talebini Reddetti

Financial Times’ın geçtiğimiz günlerdeki haberine göre Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Intel’in 17 milyar euroluk çip fabrikası için daha yüksek sübvansiyon taleplerini reddederek ülkenin bunu karşılayamayacağını söyledi.

Gazete Lindner’in bir röportajında “Bütçede daha fazla para yok.” dediğini aktardı. “Şu anda bütçeyi genişletmeye değil, konsolide etmeye çalışıyoruz.”

Şirketin Almanya’daki fabrikası için 6,8 milyar euro devlet desteği alması bekleniyordu. Ancak gazete, yüksek enerji ve inşaat maliyetleri nedeniyle şimdi yaklaşık 10 milyar euro talep ettiğini bildirdi.

Şirket geçen yıl İrlanda’da bir fabrika, İtalya’da bir paketleme ve montaj tesisi ve Fransa’da bir tasarım ve araştırma tesisi kurmayı da içeren Avrupa çapındaki 88 milyar dolarlık yatırım hamlesinin bir parçası olarak yeni bir çip üretim kompleksi için Almanya’nın orta kesimindeki Magdeburg kentini seçtiğini duyurmuştu.

Intel, aralarında Tayvanlı TSMC ve ABD’li Wolfspeed’in de bulunduğu ve Avrupa’da fabrika kurmak için hükümetten fon arayan çok sayıda çip üreticisi arasında yer alıyor.

Etiketler