Vietnam Sosyal Medya Kullanıcılarının Kimlik Doğrulamasını Zorunlu Kılacak

Devlet medyasının Pazartesi günü bildirdiğine göre Vietnam, çevrimiçi dolandırıcılıkları engellemek amacıyla hem yerel hem de yabancı platformlardaki sosyal medya kullanıcılarının kimliklerini doğrulamalarını zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor.

Devlet tarafından işletilen Voice of Vietnam (VOV) gazetesinin haberine göre, bu yılın sonuna kadar çıkarılacak olan Telekomünikasyon Yasası Değişikliğinin bir parçası olan önlem, emniyet güçlerinin yasaları çiğnemek için sosyal medyayı kullanan suçluları takip etmesini sağlayacak.

VOV, Enformasyon Bakan Yardımcısı Nguyen Thanh Lam’ın şu sözlerini aktardı: “Yetkililer bazen yasaları ihlal eden sosyal medya hesap sahiplerini tespit edebiliyor ancak bu suçlular sınır ötesi uygulamaları kullandıkları için onları takip edemiyor.”

“Facebook, TikTok, YouTube gibi yerli ya da yabancı platformlarda olsun, doğrulanmamış hesaplarla ilgilenilecek.”

Rapora göre, hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar bu tedbire tabi olacak. Ancak şu anda Vietnam’da tüm sağlayıcılar kimlik doğrulama hizmeti sunmuyor.

Düzenleme için ülkenin milletvekillerinin onayı gerekecek. Detaylar henüz açıklanmadı.

Vietnam son yıllarda, haberlerdeki dezenformasyonla mücadele etmek amacıyla yabancı sosyal medya platformlarını hedef alan ve yabancı teknoloji firmalarını Vietnam’da temsilcilikler kurmaya ve verileri ülkede depolamaya zorlayan bir siber güvenlik yasası ile birlikte çeşitli düzenlemeler yayınladı.

Etiketler