ABD ve AB, Malezya’da Huawei’nin 5G Rolüne İlişkin Ulusal Güvenlik Riski Uyarısında Bulundu

Financial Times’ın Salı günü bildirdiğine göre, Avrupa Birliği ve ABD, Malezya’yı Çin’in Huawei Technologies Co Ltd’nin telekom altyapısında bir rol için teklif vermesine izin verebilecek 5G lansmanının gözden geçirmesini tamamlarken ulusal güvenlik ve yabancı yatırım riskleri konusunda uyardı.

FT tarafından görülen mektuplara dayandırılan haberde, AB ve ABD’nin Malezya’daki temsilcilerinin Nisan ayında hükümete, Ericsson’a devlete ait bir 5G ağı kurmak için 11 milyar ringgitlik (2,5 milyar dolar) bir ihale verme kararını gözden geçirmesi sonrasında yazdığını belirtti. 

Malezya’nın 5G uygulaması, fiyatlandırma ve şeffaflık konularında endişelerin yanı sıra, devlet tarafından yönetilen tek bir ağın ulusal bir tekelle sonuçlanacağı endişeleri nedeniyle tekrar tekrar aksaklıklar yaşadı.

Huawei, hükümetin ABD tarafından dile getirilen güvenlik endişelerini önceden reddetmesiyle beraber uzun süredir sözleşmenin favori adayı olarak görülüyordu.

ABD’nin Malezya Büyükelçisi Brian McFeeters mektuplardan birinde şu ifadelerde bulundu: “Washington’daki üst düzey yetkililer, mevcut modelin değiştirilmesinin yeni endüstrilerin rekabet gücünü zayıflatacağı, Malezya’daki 5G büyümesini durduracağı ve Malezya’nın uluslararası alanda iş dostu imajına zarar vereceği görüşüme katılıyor.”

“Ağın herhangi bir bölümünde güvenilir olmayan tedarikçilere izin vermek Malezya’nın altyapısını ulusal güvenlik risklerine de maruz bırakır.”

Etiketler