Baidu, Sahte Ernie Bot Uygulamaları Nedeniyle Apple’a ve Uygulama Geliştiricilerine Dava Açtı

Çinli arama motoru devi Baidu, Apple’ın uygulama mağazasında bulunan Ernie bot uygulamasının sahte kopyaları nedeniyle “ilgili” uygulama geliştiricileri ve Apple Inc aleyhine dava açtı.

Şirketin geçen ay piyasaya sürdüğü yapay zekâ destekli Ernie botu, Çin’in ABD tarafından geliştirilen ChatGPT sohbet botuna en yakın rakibi olarak lanse edilmişti.

Baidu, Ernie botunun sahte uygulamalarının arkasındaki geliştiricilere ve Apple’a karşı Pekin Haidian Halk Mahkemesi’nde dava açtığını söyledi.

Baidu, Cuma günü geç saatlerde resmi “Baidu AI” WeChat hesabından yaptığı açıklamada, “Şu anda Ernie’nin herhangi bir resmi uygulaması yok.” dedi.

Ayrıca mahkeme başvurusunun bir fotoğrafını da yayınladı.

“Şirketimizin resmi duyurusuna kadar, App Store veya diğer mağazalarda gördüğünüz tüm Ernie uygulamaları sahtedir.” ifadesinde bulunuldu.

Apple yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Cumartesi günü Reuters tarafından yapılan bir araştırmada, Apple’ın App Store’unda hala Ernie botunun Çince adını taşıyan ve hepsi sahte olan en az dört uygulama olduğu tespit edildi.

Ernie botu yalnızca erişim kodu için başvuran ve erişim kodu alan kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Baidu yaptığı açıklamada erişim kodlarını satan kişilere karşı da uyarıda bulundu.

Etiketler