Tayvanlı TSMC 2023’te 6.000 Mühendisi İşe Alacak

Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd, Cumartesi günü yaptığı açıklamada 2023 yılında 6.000’den fazla yeni personel alacağını söyledi.

İşe alım hamlesi, çip endüstrisindeki küresel gerilemeye rağmen gerçekleşiyor.

TSMC’ye göre şirket, Tayvan’ın dört bir yanındaki şehirlerde elektrik mühendisliği veya yazılımla ilgili alanlarda ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerine sahip genç mühendisler arayacak.

Şirket, yüksek lisans derecesine sahip yeni bir mühendisin ortalama yıllık maaşının 65.578 dolar olduğunu da ekledi.

Elektronik cihazlara olan talebin azalması ve bazı çiplerde yaşanan sıkıntının ardından yüksek kalan stok seviyeleri yarı iletken endüstrisinde gerilemeye yol açtı.

2022 yılının sonlarından bu yana, dünya çapında bir dizi çip şirketi yatırımlarını azalttı. 

Intel Corp kısa süre önce orta düzey personel ve yöneticilere yapılan ödemeleri %5 ila %25’e kadar bir oranda indireceğini açıkladı.

TSMC’nin Apple Inc gibi üst düzey müşteriler için en gelişmiş çiplerden bazılarını üretme konusundaki üstünlüğü, onu gerilemeden korudu.

Şirket 2023 yılı için yıllık sermaye harcamalarını hafifçe azalttı ve ilk çeyrek gelirlerinde düşüş öngörse de talebin bu yılın ikinci yarısından itibaren toparlanmasını beklediğini söyledi.

Etiketler