Elektrikli Otobüsler İçin Dünyanın İlk Kablosuz Şarjı Geliyor

WiTricity, otonom e-otobüsler için kablosuz şarj sağlayarak dünyanın en gelişmiş toplu taşıma sistemini oluşturmaya hazırlanıyor.

Karayolu taşımacılığı küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 16’sını oluşturuyor. Bu yüzden elektrikli araçlar sera gazı emisyonunu azaltmada hayati öneme sahip. Massachusetts merkezli WiTricity, kablosuz elektrikli araç şarjında lider konumunda. WiTricity, priz yoluyla şarj etme sıkıntısını ortadan kaldırarak elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırmayı umuyor. Girişim kısa süre önce otonom e-otobüslerine kablosuz şarj sağlamak için Çin’in otobüs markası Yutong Bus ile ortaklık kurdu.  

WiTricity Halo şarj cihazları, prize takma ihtiyacını ortadan kaldırarak elektrikli araçlar için şarj deneyimini kolaylaştırıyor. Bu teknolojinin özellikle önemli olduğu alan ise transit uygulamalar çünkü ağır ve karmaşık kablolar çalışanların kaymasına ve düşmelere yol açabilir. Bu da kablosuz şarj teknolojisini bu araçları yollarda tutmak için gerekli kılıyor.  

Bu yeniliğin potansiyel etkisini değerlendiren WiTricity CEO’su Alex Gruzen şunları söyledi: “Yutong Bus ile kablosuz şarjın otonomiyi büyük ölçekte desteklediğini görmekten dolayı çok heyecanlıyız. Otonom araç teknolojisi yaygınlaştıkça, şarj ve servis lojistiği daha da kritik hale gelecektir. WiTricity kablosuz elektrikli araç şarjı, yeni nesil elektrikli ulaşım ve lojistiği mümkün kılabilir.” 

Yutong’un e-otobüslerinde kablosuz şarjın ticari dağıtımı, Çin’in Zhengzhou kentinde, 10 kişilik ve 150 kilometre menzile sahip Xiayo 2.0 otonom minibüsünde başlatılacak

Etiketler