Evde Uyku Takibi İçin Göz Hareketlerini İzleyen Uyku Maskesi 

Biyoteknoloji şirketi Somalytics, uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek türünün ilk örneği bir uyku maskesi geliştirdi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişkinlerin yüzde 70’i ayda en az bir kez yetersiz uyuduğunu söylerken, yüzde 11’i ise bu sorunu her gece yaşıyor. Uykumuzun büyük bir kısmının araştırmacılar için bir gizem olduğu düşünülürse insanlar genellikle kendilerini sorunsuz bir şekilde nasıl uyuyacaklarını bilemez halde buluyorlar. Washington merkezli Somalytics, SomaSleep uyku maskesiyle bu gizemleri sona erdirmeyi amaçlıyor. Devrim niteliğindeki maske, ev ortamında göz takibi (eye-tracking) teknolojisini kullanarak kişinin daha iyi uyumasını engelleyen engelleri tespit ediyor.  

Göz hareketleri uykunun her aşamasında gerçekleşir ancak stres, yaralanma, hastalık, ilaçlar ve alkol vb. nedenlerle kesintiye uğrayabilir ve bu da yorgunluğa sebep olur. SomaSleep, hem kapalı hem de açık gözlerde, uyku sırasında veya uyanıkken tüm göz hareketlerini izleyebiliyor ve sınıflandırabiliyor. Bu nedenle yeni teknoloji, kullanıcıların uyku düzenlerini anlamalarını ve yorgunluklarını açıklamalarını çığır açıcı bir yolla sağlıyor.   

Somalytics’in CEO’su Barbara Barclay şöyle açıklıyor: “Uyku sorunları milyarlarca insanın hayatını etkiliyor ve bu sorunun çözümü için başlıca yapmamız gereken uykunun kalitesini anlamak. REM (Hızlı Göz Hareketi) öğrenme ve hafıza için kritik öneme sahiptir… Şimdiye kadar REM’i izlemek için tek seçenek, verilerin genellikle manuel olarak yorumlandığı uyku merkezleriydi. SomaSleep ile tüketicilerin REM de dahil olmak üzere uykunun tüm aşamalarını hafif, kullanımı kolay bir uyku maskesi aracılığıyla kendi evlerinin konforunda ve mahremiyetinde takip edebilmelerini sağlıyoruz.” 

SomaSleep’in Aralık 2023’e kadar 199 dolar karşılığında satın alınabilir olması bekleniyor.  

Etiketler